| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine? Formuleaza o observatie asupra scrierii corecte a substantivelor masculine terminate in u precedat de r sau l (ex: ministru, codru, maistru) Dau Funda!

2 răspunsuri:
| ACAB1312 a răspuns:

Substantive masculine

I. Substantivele masculine terminate la nominativ si acuzativ singular nearticulat in vocala -u, precedata de doua sau trei consoane, din care ultima este r sau l, se scriu la nominativ si acuzativ plural nearticulat cu un singur -i, iar la forma articulata, cu -ii. Primul -i este semnul pluralului, iar al doilea este articolul hotarat.
N.Ac. Singular nearticulat: (un) - codru, tigru, membru, cioclu
Plural nearticulat: (niste) - codri, tigri, membri, ciocli
Plural articulat: codrii, tigrii, membrii, cioclii - (acestia) Funda happy

| nWoOvidiu a răspuns:

Celebru.