| ale20 a întrebat:

Buna TPU

maine am inspectie la biologie iar profesaora noastra ne-a dat sa rezolvam un test, iar eu nu stiu sa fac un exercitiu

suna cam asa: grupati speciile de mai jos astfel incat sa formati : o retea trofica, un lant trofic terestru si un lant trofic acvatic.

speciile care trebuie folosite sunt :alge, iarba, stejar, rac, crabi, omida, vaca, stiuca, broasca, sarpe, soparla, uli, lup

va rog sa ma ajutati

multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| ÐÿÅ a răspuns:

Pai...scrii pe google:"retea trofica"/"lant trofic terestru"/"lant trofic acvatic"/.

| zapa1 a răspuns:

Un lant trofic terestu:iarba-vasa
broasca-sarpe
sau broasca-soparla-lup-uliu
lant trofic acvatic-alge-crabi-stiuca

retea:alge-rac-stiuca

| alexutza003 a răspuns:

Iarba stejar
rac crabi stiuca broasca
vaca sarpe lup uli

| LeoMessi38 a răspuns:

lant trofic acvatic

Acvatic:adica traieste in apa

Broasca,stiuca,crabi, si sarpede dar depinde de care este poate sa fie ala de apa

lant trofic terestru=animale

Vaca, Lup

retea trofica

soparla, uliu

Retea trofica cred ca ai uitat sa scrii ceva aici ca este de mai multe feluri