| AlinaHoran a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine putin la biologie la "Nivelurisi piramide trofice ". Eu nu am fost la ora si nu prea inteleg un exercitiu din carte. Vreau sa imi dati un exemplu sau niste explicatii. De ex, la un exercitiu imi cere sa stabilesc nivelul trofic corespunzator pentru urmatoarele organisme care apartin unui ecosistem de padure si unui ecosistem acvatic :
stejarul...
stiuca...
V-am dat doar doua organisme din astea. Nu prea inteleg. Ma ajutati? Cum trebuie sa fac? Niste exemple as dori.

1 răspuns:
| An0N1M a răspuns:

Si eu am facut din astea la biologie dar nu am inteles nici eu dar o sa incerctongue
nivelurile trofice sunt:1.producatorii-ex:stejarul
2.consumatori de ordinul 1
3.consumatori de ordinul 2-buburuza
4.consumatori de ordinul 3-tigrul, vulturul
5.consumatori de ordinul 4-paduchii pasarilor rapitoare
6.descompunatorii-paraziti(tenia)
Astea au fost nivelurile trofice. Sper ca ai inteles. funda? Daca nu ai inteles ceva sau mai vrei amanunte baga id meu:cata_zzz_09.