| karlikuicsddd a întrebat:

o intrebare prosteasca: Media anuala se face adunand mediile de pe cele doua semestre apoi se imparte la doi sau se face media anuala a tuturor materiilor + purtarea?:-s Fundita.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se adună mediile pe fiecare semestru, se împarte la numărul de materii şi la fel se face şi pe semestrul II şi mediile toate adunate şi împărţite la numărul lor!
Succes.
Pa, pa.

| TeoPT a răspuns:

Tot aia e, oricum ai lua-o. Nu e logic? straight face

| ioana1704 a răspuns:

E acelasi lucru, dar pentru simplitate faci o sg medie aritmetica : media semestrelor

| Geo14 a răspuns:

Buna. Uite ti le dau pe toate ca sa nu mai ai nici o nelamurire;
Media la materie cu teza : (media notelor * 3 + teza) / 4

Media la materie fara teza : Suma notelor / Numarul notelor

Media semestriala : Suma mediilor la materii / Numarul mediilor

Media anuala : Suma mediilor de pe ambele semestre / 2

Sper ca te-am ajutat.
Geo.

| Teils a răspuns:

Buna! Nu m-as gandi inca la media anuala, dar uite :
- Aduna toate mediile (chiar si purtarea)
- Imparte la cate sunt
- Afla media anuala!

| playstow a răspuns:

Media anuala= suma mediilor anuale a tuturor obiectelor inclusiv purtarea(media unui obiect=media din semestru 1+media semestru 2 totul supra 2), totul supra numarul obiectelor(inclusiv purtarea)

| Anonim69 a răspuns:

Aduni mediile generale de pe tot anul apoi le imparti la cate sunt! dar mediile generale facute de pe sem 1 si 2 de ex daca ai pe primul 9 la romana si pe al doilea 10 iti iese media generala 9, 50

| Anchyy18 a răspuns:

La fiecare clasa scrie sem 1, sem2, ex. corig. si media. Aduni notele unde scrie media + purtare si imparti la totalbig grin