| assasins09 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti care este singularul de la artificii?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Un artificiu, două artificii, că doar n-o fi o artificie...
ARTIFÍCIU, artificii, s.n. 1. Procedeu (ingenios) folosit spre a împodobi sau a modifica realitatea; podoabă (inutilă). * Artificiu de calcul = procedeu prin care se ajunge la rezolvarea unui calcul pe o cale mai scurtă și mai ingenioasă decât calea obișnuită. 2. (Mai ales la pl.) Amestec de substanțe chimice (colorate) și de carburanți, folosit la semnalizări luminoase, în scop decorativ etc. ** Sârmă scurtă în vârful căreia se află amestecul de mai sus și care, aprins, arde cu o flacără decorativă vie, aruncând mici scântei. - Din fr. artifice, lat. artificium.

14 răspunsuri:
| Day19 a răspuns:

E defectiv de plural, deci nu are plural, desi uneori e folosit si singularul:artificiu.

| NoChanceForUs a răspuns:

Petardă.

| Tavy100 a răspuns:

Artificiu, te-a lovit curiozitatea de la nuoul episod din R0botzi?

| TotEuBaiiIsBack a răspuns:

Te`ai uitat cumva la ep 11 din robotzi?laughing Ca eu asta faceam rolling on the floor
Nu exista singularul...e defectiv de plurall big grin Pt ca, in ciuda faptului ca tu cumperi una singura(nu are singular), artificiile in sine sunt scanteile alea` colorate

| assasins09 explică:

Da tavylaughing)

| ciprian222 a răspuns:

Artificiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect este artificie, desi nu are singular, dar merg ambele forme. Funda plssssssssssssssssss puppy dog eyes

| Cadillac a răspuns:

E defectiv de plural deci nu are plural! La fel cum substantivul lapte e defectiv de singular!

| Ovidiutz a răspuns:

Este defectiv de singular... poti cere o "bucata"... laughing

| junkyx a răspuns:

Artifica este corect

| junkyx a răspuns:

Plz funda am fost primul

| IAmWeasel a răspuns:

Artificie sau artificia depinde de context

| MiCuTsAaaa a răspuns:

Depinde de sens, artificie sau artificiu, daca te referi la artificiile de revelion este artificie happy

| AndreyDDD a răspuns:

Artifica laughing