| CaLyStuu a întrebat:

sunt a 8-a si ma gandesc sa dau la scoala profesionala pe profil mecanic. La inceput nu am fost atras, am o medie generala de 8 si am zis ca ma duc la liceu. Ce m-a facut sa ma gandesc? Pai faptul ca iubesc masinile, si faptul ca acolo pot face ce nu fac la facultate. + bursa LUNARA de 200 ron ( daca ai 10 absente, nu mai primesti ).
Pe langa aceste lucruri, pe mine m-a atras un lucru. Un frate de-a unui coleg din clasa de la mine, a intrat la aceasta scoala, si e in clasa a 10-a. Acum este seful clasei, si lucreaza in parctica la Vw Bacau. Acum daca as urma acest domeniu, ce o sa fac dupa? o sa lucrez ca ce?
Intrebarea mea pentru cei ce a-ti terminat aceasta scoala pe acest profil, a-ti realizat ceva? Aveti un salariu atractiv? Sau, scuzati limbajul, a-ti ajuns sclavii patronilor?
Daca as urma, nu stiu ce va fi cu mine.
Scoala profesionala din Bacau ( orasul natal ) este Anghel Saligny profil motoare si intretinere. ( link catre site-ul oficial al scolii : http://ctas.ro/ ).
Astept pareri explicite, chiar pareri si de la cei care au terminat aceasta scoala, mai ales!

1 răspuns:
| Pool77 a răspuns:

Practic, in afara de un muncitor de rand n-o sa ajungi altceva.
De ce? Pentru ca, a ajunge mai sus ai nevoie de diploma.
Iar dintr-un profil de profesionala, nu poti da BAC-ul, doar daca mai faci un an parca scoala.
Cunosc persoane care fara bac primeau in strainatate 1300E, si dupa cu diploma de BAC au primit 2000E.
Plus ca dupa diploma de BAC au posibilitatea de a face si o facultate si a lucra la birou, nu intr-o incapere 8H ca o sluga.