| Miruna1239 a întrebat:

Sunt a 8a si as vrea sa dau la colegiul militar dar problema e ca am nisip la rinichi. Ce credeti? O sa fiu respinsa la vizita medicala din aceasta cauza?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Asta nu e o boala
ORICINE poate face nisip la rinichi
deci nu au cum sa puna asa ceva in "respingem din cauza aia"

in orice caz
1. DU-TE LA WC imediat cum iti vine, nisipul la rinichi apare cand vezica e plina, urina nu are unde sa se duca, asa ca sta in rinichi unde depune piatra (urina contine foarte multe saruri minerale)
2. daca nu e sezon de pepeni (care sunt cei mai buni la treaba asta) sa mananci multi pepeni, atunci ori bei apa multa si cafea (dare e diuretica) ori... bere, nu glumesc, berea te trimite la wc repede, asa ca e foarte diluata urina si spala nisipul ala, insa in clasa a 8a, incearca bere fara alcool sau foarte slab alcoolizata (exista cu 0.5%)

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bea ceai de patrunjel (si radacina si frunze) o cana dimineata si una seara, neindulcit. In cel mai rau caz cu miere. Multa lume are nisip la rinchi. Nu este o boala. Uita-te si peste bareme medicale: http://bit.ly/2J789BS