Întrebare recomandată | ano123 a întrebat:

Am fost la radiografie abdominala si mi-a zis ca am inceput de nisip la rinichi. Problema este ca fac sala de forta si as vrea sa iau ceva creatine/proteine; este vreo problema? Pot face nisip la rinichi daca iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu lua proteine. Dimpotriva, ceea ce ai tu nevoie acum este sa treci pe un regim cu mai putine proteine (carne, fasole sau alte pastaioase) si cu multe legume si zarzavaturi - ciorbe de legume, de varza, legume scazute. Nu elimini carnea si alte surse de proteine din alimentatie, doar le reduci. Legumele, zarzavaturile si fructele ar trebui sa formeze 50% din alimentatia unui om sanatos. In plus, consumi alimente care favorizeaza diureza, ca sa te ajute la eliminarea nisipului si a sarurilor care formeaza calculii renali - ceaiuri diuretice, fructe ca ciresele, lebenita (amu' ii bai, ca nu-i inca sezonul lor).

| Zenithf a răspuns:

Uff, am uitat sa zic de ce sa nu iei proteine: pentru ca excesul de proteine este "ars" in organism si din acest proces rezulta mult acid uric, care inseamna mai multe saruri, mai mult nisip, mai mari pietre la rinichi (sau in alte parti unde se pot depune: articulatii - ducand la guta sau vezica biliara - diskinezie si litiaza biliara), numai bine cand ai o criza de la una din aceste afectiuni, ca sa-ti rogi singur moartea.

| Cosmin86 a răspuns:

Creatina nu iei cand ai probleme cu rinichii.

proteine. e ok( alea oricum consumi in cantitati mari cand mananci carne, branza, oua, etc. ), dar sa fie fara indulcitori gen aspartam sau alti indulcitori care iti pot afecta rinichii

| ano123 explică (pentru Cosmin86):

La proteine as merge pe GFx, IsoSoy ( cred ca asa ii zice ), fara carbo.
Sunt bune?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ano123):

Pai gfx are 50 % carbohidrati :))

Iar isosoy = proteina din soia, cea mai proasta posibila

daca vrei de calitate :

http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

| Azµre a răspuns:

Da este! se depun! Nu lua concentrate! Nu ai voie!

| givehelp a răspuns:

Daca faci sala de forta la ce va trebuie sa luati toate rahaturile. Chiar e mai important pentru voi muschii aia umflati ca la curcani de cat sanatatea. Aceste adausuri sunt toate hormonale, si se depoziteaza in ADN-ul tau. Ce vei raspunde copiilor tai cand se vor naste cu malformatii? Te-ai gandit?

| doctorandus a răspuns (pentru givehelp):

ADN-ul nu depoziteaza adausuri, ca nu e rezervor de chimicale. Se poate cel mult metila si isi toceste talomerii, in rest nu se schimba decat in caz de mutatii genetice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru givehelp):

Sincer, n-ai nicio treaba cu anatomia.

Du-te si abereaza in alta parte

| givehelp a răspuns (pentru doctorandus):

ADN-ul este baza de date a omului care contine toata informatia despre fiecare persoana in parte, si daca iti bagi nasul cu diferite adausuri alimentare si alte chimicale el memorizeaza aceste lucruri. Si dac tu crezi ca pe viitor acest lucru nu ti se va intoarce nu ai de cat sa consumi tot ce-ti place...

| doctorandus a răspuns (pentru givehelp):

Dumneata ai mistica ADN-ului cum aveau activistii de partid mistica tractorului. Acelasi ADN pe care il ai la nastere il ai si la moarte. Genele unui organism nu se schimba. Altfel ar fi inutila testarea ADN a faptasului unui viol sau pentru stabilirea paternitatii.

| givehelp a răspuns (pentru doctorandus):

Vai ce noutate mi-ai mai descoperit. Ai studii in medicina cumva? Sau sunt studiin din alea : sunte despept si le stiu pe toate. Nici macar sensul frazei pe care am scris-o nu l-ai inteles, dar faci aiere destepte pe aici. Dupa ideile tale care sunt doar ale tale, ar reiesi ca mutatii in ADN nu au loc, si respectiv ar trebui sa avem acelasi ADN identic cu neadertalienii, dar uite ca din pacate nu e chiar asa, Si mai luam si gluma lui Darvin ca am provenit de la maimute atunci trebuie sa fim identici si cu maimuta. Dar din pacate sunt doar tangente. Si slava Domnului ca avem fiecare ADN-ul lui aparte ca de altfel am avea acelasi intelect ca al tau. Acum fara cearta puna mina pe literatura nu pe tot gunoiul din inet si vezi DE CE S-A MODIFICAT ADN UMAN, SI NU E CA SI ACEL DE LA ADAM SI EVA. succes.

| givehelp a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma bucur nespus de mult ca mai sunt destepti ca voi care consuma toate rahaturile si le mai sfatuie si altora, caci datorita voua apar tot mai multe boli in fiecare an, si tot datorita voua care muriti de diferite forme ale cancerului si altele se mai curata pamintul de prostie. Noi, cei care nu cunoastem anatomia, dar ducem un mod sanatos de viata, pe cat posibil la etapa actuala a societatii, vom trai mai mult... laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru givehelp):

"care consuma toate rahaturile", probabil tu in frigider ai mai multe rahaturi decat e vorba in subiectul asta happy

Sau stai la tara si iti permiti sa consumi zilnic doar produse de la tine din gradina, crescute fara hormoni?

| Cosmin86 a răspuns (pentru givehelp):

Si ca o completare, daca erau hormonale NU mai erau "suplimente", ci intrau in categoria "anabolizante".

Sau tu nici macar nu stii diferenta intre suplimente si anabolizante?

P.S. : cum explici ca MILIOANE de oameni folosesc suplimente in ultimii 40 de ani ( din ce in ce mai multe ) si nu se naste nimeni cu malformatii?

Tipic Romania... habar nu ai despre ce e vorba si comentezi

| givehelp a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, da esti informat :foarte: bine in statistici, in ultimii ani se nasc tot mai multi copii cu malformatii... numai dupa PS-ul asta al tau am inteles ca vb cu un necarturar care se informeaza direct din urna de gunoi INTERNET. mai citeste literatura. mai priveste canale de stiinta si iti vei schimba complet parerile si cunostintele. Aici pun punc aceste discutii fara sens...

| doctorandus a răspuns (pentru givehelp):

In primul rand Adam si Eva sunt personaje imaginare. In al doilea rand un violator care a omorat o femeie a fost prins in Olanda la 14 ani dupa comiterea faptei. Daca i s-ar fi schimbat genele in rastimp de 14 ani nu l-ar fi prins nici dracu' (tot personaj imaginar). Mutatii exista si le-am amintit anterior (poate ai probleme cu cititul), dar nu iti afecteaza ADN-ul propriu ca si cum ar apare aceleasi mutatii simultan in tot corpul, ci cel mult ADN-ul unor celule marginale. Daca s-ar produce mutatii la gramada s-ar naste cineva alb, la 40 de ani ar fi negru si ar muri asiatic. ADN-ul unui om nu se "schimba" ci se metileaza.

Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Pieper si http://ro.wikipedia.org/wiki/Muta%C8%9Bie_genetic%C4%83

| Cosmin86 a răspuns (pentru givehelp):

Chiar ca fara sens cu o persoana ca tine laughing

| eleaveyou a răspuns:

Creatina nu se recomanda la persoanele cu probleme renale. Intreaba medicul si bea multe lichide.