| CiPRinUtZuu a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani din Brașov și chiar nu am idee la ce liceu vreau sa mă duc ( mă gândesc intre Saguna și Mesota ). Inițial am vrut sa mă duc pe științe sociale dar la majoritatea liceelor acest profil implica și testul de bilingv pe care nu vreau sa îl dau, așa ca mă orientez spre filologie( la romana mă pricep cel mai bine) dar din câte am auzit rar se mai găsesc băieți la filo, nu as vrea sa fim 1-2 băieți în clasa. Inafara de filo m-am gândit la științele naturii ( acolo se duc majoritatea colegilor mei) dar nu prea îmi place fizica și cât de cât biologia ( mate și chimie sunt acceptabile). Am înțeles că la Saguna este clasa de științe fără bilingv dar chiar nu știu dacă voi avea medie iar la Mesota am citit și am văzut ca sunt 3 clase, toate cu bilingv.
Chiar dacă mă duc pe științe naturale în viitor as putea ieși ceva în domeniul medicinii ceea ce nu prea mă încântă. După ce termin liceul as fi vrut sa fac facultatea de drept ( de asta am vrut pe științe sociale).
Ce ar trebui sa fac?

2 răspunsuri:
| Apac a răspuns:

Dacă chiar vrei să mergi la drept, poți merge de la orice profil, doar că de la unele vei avea nevoie de o pregătire (meditații) înainte să dai examenul pentru facultate. Totuși, cel mai ușor este de la științe sociale sau filo. Nu știu ce clasă ai putea alege; sunt din Brașov, dar când am intrat la profilul de Științe sociale am avut examenul de bilingv luat.

| CiPRinUtZuu explică:

Oriunde m-as duce, la științe sociale îmi cere bilingv, am întrebat unde m-a putea duce ( la filo sau științe naturale) ținând cont ca la romana mă pricep dar nu prea merg băieți pe filo iar la științe naturale nu mă împac prea bine cu materiile.