| 174 a întrebat:

sunt corecte sinonimele pentru cuvintele "(ce-ti) cer" si "incet...cat mai incet...si linistit".Am scris cer=vreau; linistit=negrabit.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Din pacate, in contextul specificat de tine, sinonimul pentru "(ce-ti) cer" este mai degraba "solicit" sau "pretind".

Exista si situatii in care "vrea" poate functiona ca sinonim pentru "cere", de exemplu "ochii vad, inima cere"

Iar pentru "linistit" aveai de unde alege sinonime. "calm", "stapanit", "molcom", "domol".

Cuvantul "negrabit" nu prea exista in limba romana.

5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Cer=solicit.
Tu nu ai pus bine, pentru că tu ai pus "ce-ţi vreau?" şi nu prea are sens în context.
La liniştit, tu ai pus antonim, nu sinonim. Trebuia liniştit=calm, domol.
Uite barem:
http://subiecte2014.edu.ro/2014/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Linistit= calm
in rest e okwinking

| Elena1396 a răspuns:

1)cer= a voi, a solicita
2)linistit=cuminte(tu ai pus antonim)
Antonimele sunt cuvinte cu sens opus, iar sinonimele cu sens asemanator

| 174 explică:

S-ar putea puncta macar primul, adica vreau?

| Vlad1236 a răspuns:

Linistit=cuminte,calm,potolit(aici ai gresit)
cer=solicit, a voi, a vrea(aici ai scris corect)