| Ritska a întrebat:

Salut, ma pregatesc de testul initial la Limba Româna si am primit un model de test, un fel de varianta cum va fi testul si nu stiu ce sa fac la 2 ex.

1. Rolul cratimei in sintagma "pana-n" (din prop: "Drumul din nor pana-n copacul")

2. Ce sunt sinonimele neologice, mai exact vreau sa stiu sinonime neologice pentru cuvintele:
- singur
- clipa
- drum
- a se uni

Multumesc!

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Singur-solitar
clipa-moment
drum-(nu stiu sigur)
a se uni-a se contopi

Iar la ex.1, rolul cratimei:indica absenta unui sunet.
Bafta la test!

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

1.cratima este folosita pentru a uni in vorbire doua parti de vorbire diferite
2.singur=solitar
clipa=secunda
drum=(depinde de intelesul din text aici) calatorie
a se uni=a se imbina (depinde de context) sau a se alatura

| GhostForest a răspuns:

Drum=ruta

| ellesy a răspuns:

Buna!happy
1.Cratima este semnul de punctuatie ce tine locul vocalei "i", in acelasi timp ajutand la pronuntarea mai usoara.
2.singur=solitar
clipa=moment
drum=cale,ruta
a se uni=a se contopi, a fuziona.
Sper ca te ajuta :*. Bafta la teste>big grin

| dragospc45 a răspuns:

Ma Puteti Ajuta Nu Stiu sa fac un exercitiu Indic Sinonimul Neologic pentru urmatoarele cuvinte a) amanunt, belsug, calatorie, cina, pofta, slavire; b) adanc, asemanator, ceresc, pamantesc, limpede, roditor; c) a aduna, a dovedi, a incuviinta, a insoti. e o tema si intrebuie repede