| MariusDumitru53 a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si dupa cum se deduce la vara am examenul de evaluare nationala. La matematica nu am problema dar la romana apare o mare problema.
Imi vine foarte greu sa invat modelele de compunere pentru demonstratia de apartenenta la specie. Nu stiti vreo metoda prin care sa invat mai usor?

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Modelele nu trebuie sa le inveti chiar pe de rost. Lucreaza foarte mult, fa multe compuneri si agrumentari initial cu modelul in fata, apoi incercand singur. Asa iti vor intra notiunile in cap si vei retine mai usor. Asigura-te ca faci minim doua argumentari pentru fiecare specie sau gen literar: genul epic (schita, nuvela, fabula, basmul, romanul, balada populara), genul liric (pastelul, doina) si genul dramatic (comedia). Asigura-te ca stii sa faci si altfel de agrumentari sau compuneri care se regasesc in programa: realizarea rezumatului fragmentului dat, caracterizarea unui personaj din fragmentul dat, comentarea semnificatiei titlului unei opere epice/lirice, exprimarea opiniei despre mesajul operei date, demonstrarea ca este opera literara, demonstrarea ca este opera nonliterara, demonstrarea ca modul principal de expunere este descriere/dialog/naratiune. Am vazut modele in diverse culegeri in care se cerea la sub I B sa se faca o compunere in care sa se prezinte ROLUL descrierii/dialogului/naratiunii/monologului in fragmentul dat, insa nu am gasit asta in programa. Oricum, eu sunt sigura ca se va da o specie literara. Tu trebuie sa stii insa sa faci orice compunere care ti se da, trebuie sa stii sa raspunzi la orice intrebare legata de gramatica. Cumpara-ti un caiet pe care sa scrii tot ce te intereseaza : definitii, exemple din fiecare parte de propozitie/vorbire studiata, exemple de propozitii subordonate de toate felurile: subiectiva, predicativa, atributiva, completivele si circumstanitialele. Atunci cand vei avea nevoie de ceva, vei gasi notiunea dorita chiar acolo, mult mai la indemana decat sa stai sa cotrobai prin toate caietele din anii trecuti. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

3 răspunsuri:
| Ryss a răspuns:

Imaginează-ți tot ce spune în demonstrație:
- naratorul
- personajele
- acțiunea
- timpul
- locul
etc.

| JesseH a răspuns:

Alocă un pic mai mult timp și perseverență.

Dacă vezi un coleg care dă semne că a înțeles ceva mai mult, întreabă-l. Mereu o să înțelegi mai ușor de la cineva de vârsta ta decât de la profesor.

Dar ține cont că și ceilalți vor avea probleme similare și până la urmă clasamentul contează mai mult decât notele. Pune suflet, dar nu te stresa. happy

Succes!

| DariaIoana2002 a răspuns:

-citește cu voce tare când înveți
-ia notițe
-scrie informațiile cu culori diferite și astfel vei învăța mai ușor
-când te apuci de învățat, nu sta pe scaun sau în pat pentru ca sa mai mult o să-ți vina somnul și mna creierul obosește și nu o sa poți retine mai nimic..Asa ca, sfatul meu atunci când te apuci sa înveți e sa te plimbi cu foaia/caietul prin casa sau nu știu pe afara, prin curte (în natura), citind cu voce tare *adică cat sa te auzi tu, sa înțelegi ce zici*și astfel vei retine și informația mai bine.
Iti zic din proprie experienta..Adica eu cel putin asta fac.
P.S.:Si eu am examen anul asta laughing)

BAFTA! happy big grin