| dydydeea a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si eu nevoie de ajutor! Deci...sunt in clasa a 8 a si dupa cum stiti in vara trebuie sa dau examenul la mate si romana.Matematica nu este o problema dar marea problema e romana laughing.Nu ma prea pricep la gen de exercitii : " redacteaza o compunere in care sa-ti prezinti opnia despre semnificatia titlului poeziei...".Cum se face? Si va rog frumos sa nu imi spuneti ca cauta pe google ca gasesti pentru ca am cautat dar nu am gasit rezultate concrete, adica mai mult sa zic ce cred eu dar nahh e usor sa zic ce cred eu dar nu prea stiu ce sa scriu in 10-15 randuri.Va rog plizz ajutor si daca se pricepe careva la romana, mai ales la exercitii de acestea( sau catusi de putin, nu conteaza) lasati-mi id-ul, va rog!
si inca ceva. sa nu imi spuneti ca ce am facut pana acum la scoala pentru ca noi nu am facut exercitii de genul asta si nici un model de evaluare nationala nu am facut la scoala si as vrea sa mai fac eu acasa, singura, modele de evaluari nationale dar cand vad astfel de exercitii imi piere cheful ca "habar nu am "laughing
va multumesc ca ati citit!

5 răspunsuri:
| Havok83 a răspuns:

Asta inseamna text argumentatv adica sa iti exprimi opinia.La inceput spui argumentele tale pe care le vei dezvolta, dupa care iei primul argument din introducere si incepi cu "in primul rand" si il dezvolti, dupa care spui"de exemplu" si dai exemplu respectiv din text.Si asa vei face si in al 2 lea argument.In incheiere folosesti"in concluzie" si reiei introducerea ma rog argumentele din introducere si gata.Succes.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Consuder ca titul, format dintr-un... si un... este deosebit de sugestiv. Strans legat de continutul textului, prezice un moment sau ceva din poezie. si asa mai departe

| Mihai_Alexandru_Anca_1957 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la profa si s-o rogi sa iti mai explice / daca nu merge cu profa de la clasa incearca cu alta din scoala

| dydydeea explică (pentru Mihai_Alexandru_Anca_1957):

Nu are cine pentru ca nu stie sa explice si alta profesoara nu am careia sa ii cer ajutorul!

| Andy_Dumitrascu_2000 a răspuns:

La introducere scrii asa.
Titlul operei literare "scrii titlul operei" reprezinta cuvantul sau grupul de cuvinte(depinde de titlul tau) care are rolul de a oglindi continutul textului.
apoi la cuprins:
Din punct de vedere morfologic, titlul dat este alcatuit din(daca are mai multe cuvinte) sau este exprimat prin (daca are un singur cuvant) si scrii dupa val. morfologice ale cuvintelor,. ceva de genul... titlul prezent este expr prin substantivul comun paini etc
Apoi alt alineat...
Titlul rerezinta cheia de interpretare estetice a textelor literare, titlul creeaza astfel pentru cititor un orizont de asteptare sau modeleaza indirect asteptarile cititorului(care iti place tie mai mult)
alt alineat
In opinia mea titlul este reprezentativ continutului operei (sau scrii o alta opinie personala)
Incheierea...
Potrivit celor expuse/coroborand motivatiile prezentate (care vrei tu) rezulta ca titlul valorifica continutul textului.
si asa ai facut o compunere de maxim 15 randuri. sper ca te-am ajutat.
coroborand=solidificand/unind