| BybyMary a întrebat:

Pe ce materii se bazeaza profilul filologie?

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Romana, istorie, geografie, limbi straine, limba latina.

| Ibrahimovic a răspuns:

Pai sa-ti explic. Dintre orele mai importante sunt (pe saptamana):
4 ore de romana
*3 ore de engleza
*2 ore de franceza
2 ore de istorie
2 ore de goegrafie
1 ora de latina
Astea sunt cele mai importante. Mai sunt:
2 ore de logica (in clasa a 9-a)
**2 ore de fizica
**2 ore de matematica
** 1 ora de chimie
** 1 ora de biologie
* --->depinde care este L1 la tine. Daca ai facut engleza din clasa a 3-a vei avea 3 ore pe saptamana de engleza si 2 de franceza.
Daca ai facut franceza din clasa a 3-a vei avea 3 ore de franceza pe saptamana si 2 de engleza. (Dar aici tine de majoritatea clasei)
** aceste materii le vei studia pana in clasa a 10-a inclusiv.
Iti recomand acest profil daca te descurci la limba romana, limbile straine si ceva istorie si geografie!

| archas a răspuns:

In general pe Romana, Engleza....prea putin pe mate

| BeeaBeea a răspuns:

Pai cel mai mult pe Romana si Istorie...dar si pe restul!

| AllisonStevens a răspuns:

Romana,engleza,franceza,latina,geografie,istorie,logica,filozofie,putin se face si mate si chimie/fizica dar doar 2 ani

| rikimaru95 a răspuns:

In general pe limbi: romana, latina, engleza, franceza, etc.