| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a9-a profil matematica-informatica, am ramas corijenta pe primul semestru la matematica si cu siguranta voi da olimpiada in vara.Nu am prea cochetat cu aceasta materie de-a lungul anilor scolari asa ca am ajuns la liceu nestiind sa rezolv o simpla problema de clasa a 5-a,crezand ca imi va merge ca pana acum nu m-am sinchisit sa umplu golurile acumulate, asa ca iata-ma pe ultima suta de metri intrbandu-va :
Daca invat pe dinafara toate formulele claselor V-VIII voi putea rezolva vreun exercitiu? Stiti cum si de unde as putea recaptula mai repede materia pierduta? Am meditator dar incerc sa grabesc oarecum lucrurile.Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu ai ce sa faci cu formulele din generala.materia dintr-a 9-a la m1[mate info]e total diferita.totusi trebuie sa stii sa faci operatii cu fractii si zecimale. daca tot nu te descurci, muta-te la m2[bio chimie]nu are rost sa ramai la m1 daca tu ai ramas corigenta de la inceput, matematica e din ce in ce mai grea.nu ai nicio sansa sa intelegi ceva anii viitori.in plus, nu se mai face geometria, se face trigonometria, intr-a 11 se imparte in 2 materii diferite:algebra si analiza matematica[e a naibii de grea si incalcita]. sfatul meu e sa inveti ce ai facu tintr-a 9-a, sa lucrezi foaret mult si sa il pui pe proful de la pregatire sa te ia de la zero cu materia si daca reusesti sa iei corigenta, muta-te.muta-te ca altfel, o sa-ti distrugi anii de liceu si bacul sigur nu-l iei.

| unknownn a răspuns:

Degeaba stii formulele daca nu pricepi problemele si cum se rezolva.Cam greu sa recuperezi acum...dar merge daca ai ambitie.
Succes!

| alin334 a răspuns:

Man la mate am trecut in a 9-a dar am avut 2, 2, 3 4 in teza un 7 si un 9 dupa, invata ce va predat in a 9 -a lasa trecutul si la ex la care nu stii intreaba-l pe mediatator daca iti zice ca sun formule din trecut le inveti si tu na... oricum in general al corigente e usor(eu am ramas la geografie la profil de stiinte ale naturiilaughing

| CarlaElena a răspuns:

Eu zic să te laşi pe mâna meditatorului şi să-ţi dai silinţa atât cât să treci corigenţa. Apoi să te muţi la alt profil...

| Liviu321 a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci, trebuie. sa inveti formulele vechi dar si cele noi, dar trebuie. sa stii sa le si apleci. In aceeasi situatie sunt si eu, pe primul mi-a iesit 4 iar pe al 2lea sunt aproape de a`mi iesi 6. Oricum eu sunt la stiinte ale nat, dar mare lucru nu am facut, am incercat sa fiu atent, sa inteleg cum se rezolva si ce nu intelegeam imi intrebam colegii mai isteti. happy Acum depinde de ce profesor ai. Incearca sa refaci ex. pe care le faci in clasa, poate asa intelegi ceva. Baftawinking

| unbaiatanonim a răspuns:

De ce te-ai dus la profil mate-info daca esti varza la matematica?
Cauta pe net formulele si fa exercitii de clasa a 5-a, a 6-a treptat pana la a 8-a, o sa dureze ceva timp...

| Oana_3602 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu o sa dureze mai mult deo..luna cred:] depinde cum invata si ce ritm are da..cred ca la el/ea va dura cv mai mult..muuult

| Oana_3602 a răspuns:

Unbaiatanonim are dreptate dc te-ai dus la mate-info? si eu vreau sa dau mate info sunt in dubii ..am note bune dar e greu. parerea mea...recapituleazati formulele de baza 5-8 alea fac tot..Bafta; x

| andreeadeadea a răspuns:

Pai in matematica formulele sunt totul daca le sti iti va fi mult mai usor sa rezolvi orice exercitiu caruia ii sti formula.Si eu asa am facut si mi-a fost cu mult mult mai usor la exercitii.Nu invata totul din cei 8 ani, invata doar esentialul.Bafta cu invatatul. fundita?