| Aliin97 a întrebat:

Sunt la liceu, clasa a 11-a, Stiinte ale Naturii (Real), si vreau sa stiu daca, dupa ce am luat bacul, daca as putea sa ma inscriu la facultatea de litere, sau marketing, geografie... Adica trebuie neeaparat sa merg pe medicina?

Răspuns Câştigător
| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Nu conteaza profilul pe care il faci la liceu.Conteaza inclinatia ta.Este adevarat ca daca erai la fillologie sau stiinte sociale era mult mai usor la facultate sa intelegi ce si cum pe acolo.In liceu profilul te formeaza pe un drum tu ai ales calea medicinii poate chiar si a mecanicii, insa poti sa te duci la orice facultate vrei si iti place

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Nu este obligatoriu sa te duci la medicina, poti urma orice facultate vrei. Indicat ar fi sa urmezi ceva care are o mica legatura cu profilul tau pentru ca ti-ar fi mai usor. Daca te duci la facultatea de litere, geografie, istorie etc, cum la real nu se pune accent pe geografie istorie, romana (si alte materii care se fac mai aprofundat la uman), o sa iti fie mai greu la facultate sau chiar la admitere insa daca chiar iti doresti sa faci una din aceste facultati va trebui sa te pregatesti si pentru bac si pentru admitere. Pe de o parte sa inveti matematica, romana si ce iti mai alegi tu, iar pe alta pentru admiterea de la aceste facultati (asta daca nu se intra pe baza mediei de bac).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ce facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune.

| Anonymous999 a răspuns:

Nu, te poti duc la orice facultate vrei.

| Hoffmann a răspuns:

Da, poti dar trebuie sa inveti bine materiile de baza ale facultatii la care vrei sa dai big grin. NU prea conteaza profilul liceului.