| LoL a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema.Eu acum sunt in clasa a 7-a.Si ma gandesc deja la liceu. Dar nu stiu inca la ce profil sa merg. Nu stiu ce sa aleg intre stiinte ale naturii si filologie-istorie.Imi plac ambele.Si eu as putea face numai stiinte ale naturii si apoi la facultate sa fac facultatea de medicina dar si facultatea de psihologie(pentru ca acolo vreau sa ma indrept). As vrea sa stiu care vi se pare mai promitatoare, medicina sau psihologia?
Funda.

7 răspunsuri:
| ralucaralu a răspuns:

Mergi la stiinte, ai multe optiuni si te poti razgandi oricand.

| elasexygagica a răspuns:

Fa stiinte ale naturii, iti va fi mai bine

| negru30 a răspuns:

Ce ti-ar place tie sa faci in viitor

| LoL explică (pentru negru30):

Imi plac ambele.dar am uitat sa zic ca marea problema este ca eu daca ma duc la stiinte ale naturii o sa dau bac la mate si eu nu prea sunt buna la mate.si de asta mi-e frica.
si daca voi urma in cele din urma facultatea de psihologie nu prea vad un viitor stralucit ca psiholog:-s

| negru30 a răspuns (pentru LoL):

Draga mea - viitorul stralucit tu il cladesti cu mintea si fortele tale Atunci du-te la medicina dar gandeste-te bine trebuie sa iti placa fff mult - Facultatea o sa o termini dar daca nu-ti place meseria ce faci? Medicina este ffff frumoasa dar grea Totul depinde numai de tine

| cineva9595 a răspuns:

Uite ce e... Nu te lua dupa ce viitor o sa ai. E foarte greu in ziua de azi sa ai un viitor cu orice meseria. Faza e ca mi-e imi placea foarte mult lb romana in generala si aveam niste compuneri f frumoase si am participat la concursuri literare si la unele am mai si castigat. A venit vreamea sa aleg profilul liceului si nu stiam daca sa aleg filologie pentru ca asta imi place sau mate info pentru ca de aici pot merge la ori ce facultate vreau. Acum imi pare rau de alegerea facuta. Romana e tratata doar ca o stiinta pentru bac.nu mai cream nimic: nici compuneri nici poezii. E groaznic de trist. Mai stau cateodata si ma gandesc ca nu am mai scris o compunere de vreo 2 ani si mai ca ma apuca plansul. Bineinteles ca as putea sa scriu fara sa mi se ceara la scoala, dar cand nu o citeste nimeni macar pentru ati spune ce e rau si ce e bun nu ai niciun chef sa o mai scrii. Si toti cei care sunt in situaria mea ii sfatuiesc sa nu dea la profil real daca le place mai mult cel uman. Tineti cont de ce am patit eu.

| duduca99 a răspuns:

Mie mi se pare mai interesanta psihologia