| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU sunt la profil tehnic si vreau sa dau bacul din fizica si profa noastra nu ne explica chiar asa cum ar trebui,eu nu inteleg logic.As vrea sa aleg curent continuu si mecanica, in barem is altfel de formule decat am invatat si nu stiu de ce.A si nu inteleg faza cu k inchis si deschis.Si de ce chiar daca stiu formula nu stiu rezolva

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca dai la biologie poti lua 10 cu un minim de efort. Sunt putini cei care au luat note mari la fizica, in plus e mult de invatat. Daca stii ca nu te va ajuta pe viitor fizica la facultate, nu are niciun rost sa te chinui.

| Monyyyyy explică (pentru Bondarel99):

Pai problema este ca vreau sa dau la Politehnica, dar vreau sa obtin medie mare si stiu care s-a dus acolo cu bacul la geografie cu medii mari de aia imi este frica si vreau medie mare.Dar eu am facut bio, doar in 9-10 se da doar din materia aia?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Poti da din materia 9-10 sau 11-12, dar 11-12 adica anatomia e usoara si oricum faci si in clasa a 12 a deci tot va trebui sa inveti la biologie. Eu am invatat cateva ore, mi-a placut si am luat 10. Am avut colegi care au dat chimie si fizica si au facut si meditatii un an si au luat note mici, asta pentru ca e foarte usor sa te incurci la probleme si formule.
La Politehnica (Bucuresti) nu intereseaza pe nimeni ce nota ai luat la bac, doar daca vrei sa dai la Automatica sau Electronica o sa conteze nota de la bac 20% pe langa examenele la fizica so mate care sunt foarte grele tocmai pentru ca e concurenta mare. Daca vrei sa dai la una din aceste facultati, trebuie sa fii as in fizica ca sa faci fata in facultate, nu numai la admitere, pentru ca se mananca fizica si mate pe paine acolo.
Dar politehnica are 15 facultati, unele sunt mai accesibile si nu te distrug psihic asa cum sunt alea de top, iar la astea e foarte usor sa intri, raman mereu locuri libere.

| Monyyyyy explică (pentru Bondarel99):

Eu as vrea la Cluj la electric unde se intra pe dosar, sunt tare nehorata, sper ca voi face fata cu matematica tip M2 acolo, nu stiu ce sa fac nu vreau sa risc cu fizica, de unde pot invata?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Atunci învata bine și dai simulare la fizica in Martie sau când e simularea, dacă iei nota mică te schimbi și dai la biologie. Te asigur ca dacă stai și înveți logic anatomia și faci niște teste din cartea de pregătire nu îți trebuie mai mult de câteva zile de invatat sa iei nota mare.
La fizica trebuie sa îți explice cineva pentru ca dacă înveți singura din cărți s-ar putea sa nu înțelegi și gândește-te ca mai ai și matematica și romana.
La facultate e greu, o sa faci numai probleme de mate și fizica dar dacă ești atenta la cursuri, te duci in fiecare zi și înveți și acasă o sa te descurci.

| Monyyyyy explică (pentru Bondarel99):

Eu am facut biologie doar in 9-10

| Bondarel99 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Cum adică? Ce clasa ești? Ce profil?

| Monyyyyy explică (pentru Bondarel99):

Crezi ca ar fi o problema sa dau din biologie cat am facut noi in 9-10 decat sa risc la fizica, nu ca nu as stii, dar sa fiu sigura ca intru la stat la Politehnica, mai sunt care au dat asa.E un risc mare pentru nota mare ma refer

| Bondarel99 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Atunci probabil ca biologia nu e materie de bac la tine.
Daca poti sa dai la geografie, atunci ar fi super pentru ca geografia e si mai usoara decat biologia.
Intreaba un profesor care sunt materiile de bac.
Oricum nu stiu de ce iti faci atatea griji, mai ai un an jumate laughing

| relian a răspuns:

Pai daca nu ztii chestii simple cei ala circuti inchis sau deschis,inseamna ca esti pe dinafara total laughing scuze ca o zic dara la materia asta sati cel mai bine? Daca la asta stai mai bine inseamna ca esti catastrofa laughing, dar nu esti tu de vina vorba ta profesorii is de vina, ca nu stiu sa se faca intelesi de orice elev.
Trebuie sa uiti de inchis, care uzual se foloseste de oprit de stop, uiti pur si simplu, in electricitate inchis inseamna de fapt deschis laughing adica curentu electric circula.imagineazati ca ai o camera si cu o usa de sus pana jos.Cand usa este deschisa peretii sunt cum? Nu mai sunt continuii se opresc acolo la usa, desi zici deschisa pereti is stoplaughing daca inchizi usa peretii se vor continua, asa e si la electricitate.Ai un contact cand il inchizi(inchizi usa )curentu circula, cand il deschizi(usa deschisa stop)curentu nu mai circula.Ai priceput acu? Ok daca mai ai alte chestii zile aici sa le lamurim.Eu stiu f bine cum predau profesorii la scoala, dara asta e de vina is si parinti care nu-s interesati ce fac copii lor.Sa va spun ceva.Vinovati is profesorii si parinti.Parintii care vor ca copii lor sa priceapa ceva se intereseaza de ei.Vii acasa de la scoala tactu sau maicata te intreaba cum a mers scoala? Tu spui bine am facut am dres.Ok ia da o carte de fizica zice tactu, deschide si citeste ceva si te intreaba.Tu bineinteles tufa nu stii nimiclaughing pai taicatu ar trebuie sa mearga la scoala sa ia pe profesor de guler sa-i faca reclamatie.Pai ala de ce ia salariu pe ce anume? Orice copil,elev etc gandeste diferit, proceseaza mai rapid sau mai lent, deci profu trebuie sa explice de asa maniera incat sa inteleaga tot poporu.
Eu aveam un profesor si termina lectia mereu cun sfert de ora mai devreme, dupa intreba ati inteles? Toti in cor spuneam daaaaaa.Ok zicea el X ia zii cum e cu chestia Y? Tufa bata laughing zice pai nici n-am auzit de asa cevalaughing Apoi nu te trecea, iti zicea uite dupa ore eu is disponibil, care vrea vine si explic cum doreste.Cam asa ar trebuie sa faca oamenii. Dara cel mai economic pentru toata lumea este ca profesorul sa fie f destept sa predea si in acel; asi timp sa aiba la indemana orice exemplu, comparatii cu viata reala exemple de genul astaEl trebuie sasi pregateasca ora dinainte, si asa an de an deja o sa fie expert in face pe toti sa priceapa.laughing gata ca bat si eu gardurile laughing

| Raducons a răspuns:

E greu la chimie si biologie, mai bine geografie si fizica
Nu stii rezolva pentru ca poate sunt alte notatii si unele marimi sunt de calculat si nu se dau direct numai sa inlocuiesti in formula.
K inchis inseamna ca in circuit este curent, deschis inseamna ca nu este

| Laurentiu_Irimia_2002 a răspuns:

Lasa bacu la fizica da-l mai bine la biologie sau chimie