| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am terminat cu examenele si cu tot si urmeaza admiterea la liceu. Problema e ca media mea de admitere e 8.98 si nu stiu daca o sa pot intra la mate info la cel mai bun liceu din județ (ultima medie din 2016 fiind 9.17, din 2015 a fost 9.13 si in 2014 a fost 8.81)... faza e ca sunt foarte indecisa in legatura cu a doua optiune. E vreau foarte mult mate info ca sa urmez facultatea de arhitectura. Numai ca eu vreau foarte mult sa fiu si la liceul respectiv. Si nu stiu daca sa pun a doua optiune socio ca mai apoi sa ma pot transfera la mate info (in liceul ala e mai usor sa te transferi din interior) sau sa pun un liceu bun, tot mate info dar cu sanse slabe de a ma putea transfera la liceul foarte bun. Si as vrea sa va cer sfatu vostru. Liceul dorit dar profilul detestat sau liceul nedorit si profilul preferat?

2 răspunsuri:
| TroubleInParadise a răspuns:

Liceul nedorit si profilul preferat...trebuie sa iti placa ce faci!

| Lăurik2 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa te duci la liceul unde nu doresti foarte mult, insa la profilul preferat. Asa mi s-a intamplat si mie! Nu am avut media sa ma duc la cel mai bun liceu, insa am ajuns la alt liceu, tot bun, profilul dorit. O sa vezi ca s-ar putea sa iti placa si colectivul de la liceul mai putin dorit, si stilul de predare(o sa intelegi materia mai bine), colegii. Daca consideri ca liceul tot nu e de tine, poti sa inveti foarte mult, inveti pentru o medie de 9.50, si te muti in clasa a 10-a in liceul dorit, nu trebuie sa te panichezi. Bafta! happy