| Cosmin1122000 a întrebat:

Maine ma voi duce sa completez lista pentru admiterea la liceu. Pe primul loc voi pune profilul mate-info la un liceu X, iar la a doua optiune voi pune tot profilul mate-info dar la liceu Y. La liceul Y voi avea prioritate sau voi intra in functie de locurile ramase? Dau fundita celui care imi explica!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

Mediile de anul trecut sunt ORIENTATIVE!
Probabil că, mediile vor rămâne cam aceleaşi, ca şi anul trecut;)

Totuşi, mediile de admitere pot varia ( pot creşte sau scădea ) în funcţie de "concurenţă" ( media celor care vor opta pentru acest liceu )...
Chiar dacă va fi vreo scădere la unele licee/profile/specializări, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p :)

Preferabil să treci, între primele opţiuni, specializări cu media ( 2014 ) +/- 1 p ( faţă de media ta de admitere )...

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Prima optiune e prima optiune. Acolo ai prioritate. Daca ai loc acolo, intri. Daca nu, se va lua in considerare urmatoarea varianta pe care ai ales-o. Daca nici acolo nu intri, atunci urmatoarea si tot asa.

| alexs99 a răspuns:

Vei avea prioritate numai daca media ta de admitere va fi mai mare decat a ultimului intrat la liceul Y.
O zi buna.

| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Sa zicem ca tu ai media 9.50. La liceul X nu ai intrat pentru ca ultima medie a fost 9.51 a elevului "Ion Radu" care are prioritate deoarece are media mai mare.

La liceul Y nu mai sunt locuri iar media elevului de pe ultimul loc este 9.49. Tu ii vei lua locul deoarece ai o medie mai mare, deci ai prioritate.

| naturecountess26 a răspuns:

Deci mai intai daca intrii pe mate-info de la liceul X, acolo ramai;
Daca nu, se va trece la a2a optiune fiind mate-info de la liceul Y. Adica daca mai sunt locuri ramase sau te califici in primii 28(ca atatea locuri cred ca are o clasa) intri. Daca nu se trece la a3a optiune.
Sper ca te-am ajutat! Si eu ma duc maine sa completez liste. Succes!winking