| anonimabr a întrebat:

tot am o "nedumerire" cu privire la viza de calatorie...am inteles ca in tarile membre UE,noi,romanii,nu avem nevoie de viza,dar de ce in alte tari (Columbia,Costa Rica, Japonia etc) putem intra tot fara viza? de ce? e vreo legatura?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calatoria strainilor in orice stat se face conform legislatiei in materie a acelui stat. Unele state pot solicita viza iar altele nu.
De asemenea pot exista acorduri ale Romaniei cu unele tari, pe baza de reciprocitate, pentru a inlatura vizele.