| ChrisRK a întrebat:

Https://stirileprotv.ro/......nunte.html

Bun, sa zicem ca in cel mai rau caz Romania intra in razboi cu cineva, daca eu ma aflu in tari precum Costa Rica sau Elvetia, nu poate nimeni sa vida dupa mine nu? Si inca ceva, o sa primesc vreo pedeapsa sau ceva pentru chestia asta? Gen, ani de puscarie sau orice. Si daca primesc ani de puscarie, iar eu sunt in Costa Rica trebuie doar sa astept sa treaca anii nu? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Ce intrebare plină de iresponsabilitate. Ești un laș. Și nu, nu doar pentru ca nu ți-ai apăra țara in caz de nevoie, ci și pentru ca nu ți-ai ispăși o eventuală pedeapsă (pe care, stai liniștit, n o vei primi).
Semeni mult cu distinsa doamnă Elena Udrea.

| ChrisRK explică (pentru Ibrahimovic):

Da stiu, dar hey... ce treaba am eu ca tara se baga in belele? Si de ce trebuie neaparat sa imi risc viata ca sa o apar? Nu este, dar imagineaza-ti ca mama e din Serbia/Bulgaria/Ungaria sau alta tara iar eu ma simt mai mult sarb/bulgar/ungur decat roman dar am decat cetatenia romaneasca, ce fac? Apar o tara pe care nici macar nu o consider a mea? Nu stiu dar pe bune, este o decizie extrem de stupida luata de Mapn sau cum se numesc ei. Daca vrei ca lumea sa aiba pofta de armata creaza conditii mai bune, nu salarii de gunoi, pai in strainatate castigi...nu stiu, de 5 ori mai mult? De 5 ori mai mult avand un job oare care, ce sa mai vorbim daca esti un tip cu 2-3 facultati. Sunt iresponsabil si foarte ignorant, dar crede-ma ca e mai bine asa!

| Ibrahimovic a răspuns:

Si, daca tot ești asa interesat de pedepse, citește art 434 și art 445 din Codul Penal.
Dar, cum ti am spus, stai liniștit, nu se va ajunge acolo, nu se pune problema. happy

| Quassaar a răspuns:

Nu-i vorba de nici un război. Până în 2007 armata a fost obligatorie și nu ne-am războit cu nimeni. Articolul spune că la plecarea din tara trebuie sa anunți la comisariatul județean. In felul acesta probabil nu vor mai cheltui timp și logistică ca să te cheme de acasă.

| ChrisRK explică (pentru Quassaar):

Sper sa fie ca tine! Dar astia sunt capabili de orice, daca e de razboi cu siguranta ne cheama si pe astia din strainatate, iar cum eu pentru Romania am doar stele shuriken de dat, nu ma entuziasmeaza ideea.