| Lovelywords21 a întrebat:

Trec clasa a IXa, la un liceu cu profil uman. (Filologie engleza intensiv).
Imi place engleza si ma descurc foarte bine cu ea, dar am o mica nelamurire, anume: La timpurile verbale sunt acele adverbe specifice. (ex. I'm going to school now).
Stie cineva, imi poate cineva explica cum stau aceste adverbe si care sunt in functie de timpul verbal?
Profesoara mea de engleza a fost directoare si nu prea dadea pe la ore... Asta nu inseamna ca as fi putut invata, dar in ciuda faptului ca am cautat singura, consider ca trebuie explicat acest lucru.
P.S. Nu este o intrebare prin care as putea sa imi rezolv temele.
Multumesc anticipat.
Funda la raspunsul care ma scoate din ceata! happy

4 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Stai linistita, o sa inveti la liceu, si o sa inceapa de la inceput cu toate lucrurile de baza si de vocabular si gramatica, mai ales ca esti la intensiv ar trebui sa aveti profesori buni. Si eu tot profil uman am fost, dar aveam o profesoara nu prea dedicata ca sa spun asa ca nu am invatat nimic, mai ales gramatica habar nu aveam despre ce e vorba. Am mers mai departe la facultate si de abia aici am invatat si eu timpurile si ce mai era.
Iti spun doar ca la 'just' e intotdeauna prezent perfect, adica: I have just met you.

| mixxjim a răspuns:

Nu inteleg despre ce adverbe vorbesti, care este adverbul care-ti pune probleme in exemplul dat de tine? te referi la phrasal verbs? uite aici gramatica, poate te ajuta cu adverbele (si nu numai) http://www.marplo.net/engleza/gramatica si aici ai ceva verbal phrases, daca alea erau de fapt problemahttp://www.englishclub.com/vocabulary/phrasal-verbs-list.htm

| Lovelywords21 explică:

@ Sălcudean_Raluca-Maria_1997
Stiu chestia asta. Dar nu stiu toate adverbele pentru fiecare timp in parte... Daca la present simpre e now sau in this moment, la celelalte? Le cam incurchappy...

| Sălcudean_Raluca-Maria_1997 a răspuns:

In exemplul tau :I'm going to school now, adverbul de timp" now" arata ca actiunea se realizeaza in mometul de fata, de aceea verbul "to go" este la present continuous, tipm verbal care se foloseste pentru a exprima actiuni care se petrec in momentul de fata.