| AndreeaMaria90876 a întrebat:

Cum se scrie: "îmi da-ti mesaj" sau "îmi dați mesaj"?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Unde ai fost la ora de gramatica cand s-a predat lectia pe care tu ne ceri sa ti-o spunem?
happy

| Nicol_Nicoo_1994 a răspuns (pentru cristi202):

Dar care este problema ta?

| cristi202 a răspuns (pentru Nicol_Nicoo_1994):

Eu nu am nici o problema. Doar glumeam, se pare ca nu ai vazut zimbetul de la sfirsitul afirmatiei mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dati mesaj e corect.
Da-ti-i mesaj e altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"da-ti-i" sau dati-i, CORECTATI-MA va rog ca nu stiu laughing))...ce agramat sunt.

| EmanuelKant a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca scrii dati si nu da-ti e clar ca e dati-i si nu da-ti-i.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''da-ti'' - scris exact asa, nu exista.

| Yukidaruma a răspuns:

"Îmi dați" este corect.
Folosești cratimă doar la persoana întâi sau a doua singular ("dă-mi", "dă-ți"), dar nu și la plural.