| micutsaa a întrebat:

Va rog ajutati-ma sa compun 5 probleme la fizica cu viteza medie! De rezolvat ma descurc eu.
Multumesc!
PS:Sunt in clasa a 6-a.

1 răspuns:
| RuxiiRawrr a răspuns:

Uite aici:
1.Un schior vrea sa faca drumul de la cabana in satul cel mai apropiat.
Daca ruleaza cu viteza medie de 10 km/h va ajunge la ora 14.
Daca se grabeste si ruleaza cu viteza medie de 15 km/h va ajunge la ora 12.
Cu ce viteza medie ar trebui sa ruleze pentru a ajunge la ora 13?

2.De cand si-a luat masina, Gigi vine cu ea, zilnic, la serviciu. Are si motive: locuieste in afara localitatii.
Dupa cateva luni ii spune unui coleg:
- Am calculat faptul ca dimineata, venind la serviciu, drumurile sunt mai aglomerate si am o medie orara de 40 de km. La intoarcere traficul este ceva mai liber si fac 60 de km pe ora.
- Asta ce viteza medie de deplasare iti rezulta, dus si intors?
- Uite, asta n-am calculat... dar cred ca 50 km pe ora...
- Hmmm... nu... Calculeaza cu atentie.
Asadar, cu ce viteza medie parcurge Gigi drumul dus - intors?

3.Un mobil se deplaseaza intr-un interval de timp cu viteaza v1=15m/s, iar in urmatorul interval de timp, egal cu cel anterior, cu viteaza de v2=90 km/h.

Care este viteza medie pe intregul parcurs?

4.Un mobil se deplaseaza pe jumatate din distanta de parcurs cu viteza v1=54 km/h, iar pe cealalta jumatate din distanta, cu viteza v2=25m/s.

Care este viteza pe intregul parcurs?

5.Un tren merge prima jumătate din drum cu 40 km/h, iar a doua jumătate cu 60 km/h.
Cu ce viteză medie a mers trenul?
*Funda?:O3