| 358ili a întrebat:

Buna TPU.Va rog imi dati subiecte de olimpiada clasa 5 dar va rog sa fie verb sa nu fie mai incolo de verb ca nu am invatat de fapt am invatat modurile tipurile da mai avem supin si gernunziu va rog merg la olimpiada la romana si vreau sa mai lucrez in plus dar dati-mi si teste normale ca vreau sa ii arat doamnei profesoara funda!

Răspuns Câştigător
| DanIT a răspuns:

1.Selectează, din textele-suport, patru figuri de stil diferite şi precizează felul acestora. 8 puncte
2. Explică, într-un text de 4-5 rânduri, valoarea expresivă a unei figuri de stil, la alege, identificate la exerciţiul anterior. 8 puncte
II. (25 de puncte)
Prezintă raportul dintre realitate şi ficţiune, într-o compunere de 15-20 de rânduri, utilizând, pentru exemplificare, secvenţe din ambele texte propuse.

III. (25 de puncte)
Alcătuieşte o compunere narativă de 20 – 25 de rânduri, cu titlul Noua noastră prietenă, în care să-ţi imaginezi că tu eşti personaj literar în opera După asemănarea lor, de Emil Gârleanu şi-i dai povaţă lui Dumnezeu cum să continue crearea vietăţilor.
Pentru a obţine punctajul maxim, vei avea în vedere:
• respectarea structurii specifice unei compuneri;
• corelarea conţinutului compunerii cu titlul dat;
• integrarea, în compunerea ta, a dialogului, naraţiunii şi a unor scurte secvenţe descriptive;
• folosirea adecvată a figurilor de stil învăţate;
• viziune originală asupra temei abordate;
• încadrarea compunerii în numărul de rânduri indicat.
Construieşte un dialog despre adevăr şi minciună, de 6-8 replici, între melc - personajul din textul Melcul mincinos, de Mircea Sântimbreanu - şi un înţelept.

SUBIECTUL al III-lea – 20 de puncte
1. Scrie câte un sinonim pentru fiecare dintre cuvintele: noroc, a protesta, indignare, povaţă. 4 puncte
2.Transcrie, din textele-suport, câte un verb, pentru fiecare dintre cele patru moduri personale. 4 puncte
3. Alcătuieşte câte un enunţ pentru a ilustra patru funcţii sintactice diferite ale substantivului lacrimă. 8 puncte
4. Explică semnele de punctuaţie din următorul enunţ:
- Ascultaţi, vietăţilor, vreau să vă dau pe ziua de astăzi încă o tovarăşă.

1 răspuns:
| DanIT a răspuns:

Textele le vei primi acolo.