| maria11579 a întrebat:

Verbul "a fi" din latina (sum-esse-fui) la ce conjugare este? (stiu terminatiile conjugarilor, dar verbul acesta este neregulat) Dau funda! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| NICKSOOO a răspuns:

Sincer nu stiu, dar stiu sa-l pun la toate persoanele: sum, es, est, sumus, estis, sunt

3 răspunsuri:
| maria11579 explică:

Am intrebat conjugarea verbului( I, II, III sau IV), nu verbul conjugat la toate persoanele.( spre ex. in rom. "a intalni"-conj. a IV-a). Stiu ca poate fi si verb auxiliar, nu inseamna ca este in orice exemplu, dar nu aceasta era intrebarea mea.

| zuzualina a răspuns:

Indicativ prezent

sum
es
est
sumus
estis
sunt

| MIHAelaKISS a răspuns:

A fi este verb auxiliar