| Mahna a întrebat:

. Voi participa la un concurs de cultura generala bazat pe mai multe domenii cum ar fi : Istorie, Geografie, Sport, Arte, Celebritati..etc.... Si ma gandeam daca ma puteti ajuta cu cateva site-uri unde pot gasi informatii din aceste domenii ( Insa nu foarte aprofundate, mai mult esentiale ).
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Domnișoară, cunoștințele de cultură generală nu se găsesc în mod special pe vreun site.
Acestea se dobîndesc de fiecare individ în parte în baza lecturării și conspectării a mii și mii de pagini, din orice domeniu de activitate. Și ele se sedimentează, undeva în creier, în cel puțin 25 - 30 de ani de astfel de practică.
Așa, de azi pe mîine nu poți acumula, chiar și dacă ai găsi pe un site.
Cantitatea de informație este imensă și în continuă adăugire de la o zi la alta.
Nu pricep cum te poți hazarda la o astfel de acțiune.
Ar fi ceva în genul acelui concurs numit „Vrei să fii miliardar?"
În anii 60 - 70 se numea „Cine știe... cîștigă!" și era un profesor examinator, care se numea Mihai Florea, și care ajunsese celebru prin aceste ale sale activități.
Mă îndoiesc că vei găsi ( foarte ușor) ceea ce cauți și că vei putea să acumulezi prea multe informații ( și, să le și reții) în doar cîteva zile.
Eu, spre exemplu, adun astfel de informații de vreo aproape 60 de ani și nu mă pot pronunța decît că știu „foarte puțin".
Dar, vorba aia, „ nu poți face nimic în gustul omului".
Succes!