| 熊Panda熊 a întrebat:

Vreau foarte disperat sa ma mut la real (probabil mate info, dacă nu e bine și științe). Nu îmi mai place la uman, mi se pare că îmi pierd timpul degeaba, inutil. Adică e fain, doar că nu prea ai ce face după și nu îmi prea place colectivul.
Stiu că pentru a te muta in sem. 2 din clasa a 9-a trebuie sa ai media de admitere din a 8-a egală cu media ultimului promovat din clasa unde vrei sa te muti.
Problema e că eu am avut media de admitere 8.85, și mă gândesc că, acolo la real, deoarece sunt copii inteligenți, sunt puține șanse ca cuiva sa ii iasă media mai mica că mine. Clasa unde vreau sa ma mut a avut media 8.88, nu cu mult mai mare că a mea, dar examenele astea care îți trag media în jos, nu reflecta cunoștințele elevilor și în general media pe semestru e mai mare ca și mediile de admitere.
În cazul în care nu am media de admitere mai mare ca a ultimului promovat, nu pot să fac altceva că sa pot sa îmi dau diferențele și să intru în acel liceu, vreo "invarteala" (nu mă refer neapărat la ilegalități)? Un coleg s-a mutat după câteva zile de școală, fapt care eu stiu că nu este permis, dar totuși s-a făcut.
Vreau musai sa ma mut, pentru. Că vreau sa lucrez intr-un domeniu real și pentru că la acel liceu sunt prietenii mei cei mai buni, și pentru că aici, la liceul actual, ma simt foarte ciudat intre colegi, desi au trecut 3-4 luni deja.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Confunzi conditiile prevazute in articolele legii si confunzi 'media de admitere " cu "media ultimului promovat"! In cazul tau, conditia este ca, media ta de admitere in liceu sa fie cel putin egala cu media de admitere a ultimului admis la specializarea la care doresti transferul. Citez din ROFUIP :
"Elevii din clasa a IX a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel putin egală cu cu media ultimului admis la specializarea la care se solicita transferul"( vezi art. 152 din link : https://www.edu.ro/sites/default/files/Regulament%20cadru%202016.pdf)

p.s. Cererea de transfer adresata Consiliului de administratie al scolii la care doresti transferul trebuie intocmita si semnata de catre unul dintre parinti (tu fiind minor!)

| Adry05 a răspuns:

Te muti din clasa a 10-a, atunci nu mai conteaza media de admitere ci cea de pe an, trebuie sa fie mai mare decat a ultimului din clasa, si pe niste diferente. Nu stiu exact ce sa da uman-mate info; dar te poti interesa la secretariat si-ti vor zice exact ce si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai poti muta pe semestrul al doilea, poti doar in vacanta de vara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media din primul semestru trebuie să fie mai mare sau egală cu ultima medie de intrare în clasa respectivă.

Calm, oricât de inteligenți crezi tu că sunt cei care merg la mate-info/științele naturii, sunt destui profi care dau note după cum îi taie capul sau elevi pe care-i doare undeva de școală, deci media aia poate să ajungă și pe la 8-8.50 sau chiar mai jos.
Și vei avea mult de învățat.