| IubithaThaa a întrebat:

Vreau si eu regulile de citire in Limba Germană. funda

3 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

NOŢIUNI DE BAZĂ

Reguli de citire - respectă-le şi vei putea citi corect (aproape) orice în limba germană! (spre deosebire de limba engleză :-D )

V O C A L E L E

A, E, I, O, U - se citesc normal, ca în limba română

EI = "AI" - Exemple: NEIN ("nain") = nu; EI ("ai") = ou; EIS ("ais") = îngheţată, gheaţă;

EINS ("ainţ") = 1; ZWEI ("ţvai") = 2; DREI ("drai") = 3;

HEIDI ("Haidi") = nume de fată; FEIN ("fain") = fain, excelent, fin

MEIN ("main") = al meu; DEIN ("dain") = al tău; SEIN ("zain") = al lui

EU = "OI" - Exemple: NEU ("noi") = nou; HEUTE ("hoite") = azi; NEUN ("noin") = 9;

FREUND ("froind") = prieten; EUROPA ("oiropa"); EURO ("oiro");

DEUTSCH ("doici") = limba germană; nemţesc, german;

DEUTSCHLAND ("doiciland")=Germania; LEUTE ("loite")=oameni

IE = "ii", adică un "i" mai lung - Exemple: SIE ("zii") = ea, ei, ele, dumneavoastră;

SIEBEN ("ziibăn") = 7; WIE ("vii") = cum; WIEN ("viin") = Viena;

VIER ("fiir") = 4; VIEL ("fiil") = mult; BIENE ("biine") = albină;

FOTOGRAFIEREN ("fotografiirăn") = a fotografia

Ä = "E" deschis - Exemple: MÄDCHEN ("med-hiăn") = fată; KÄSE ("che-ze") = brânză;

ÄRZTIN ("erţ-tin") = doctoriţă; LÄNDER ("len-dăr") = ţări;

PRÄSIDENT ("prezident") = preşedinte

Ö = "OE", ca în franceză, se deschide gura ca pentru "e", dar se pronunţă "o", sau se pronunță succesiunea "eu" ca în cuvintele "leoarcă", "beof" sau "feon".

- Exemple: SCHÖN ("şeon") = frumos; FÖHN ("feon") = vânt căldicel;

MÖHRE ("meo-re") = morcov; HÖREN ("heo-răn") = a auzi;

KÖNNEN ("keo-năn") = a putea; LÖWE ("leo-ve") = leu

Ü = "UE", tot ca în franceză, se deschide gura ca pentru "u", dar se pronunţă "e". Atenție! Nu se înmoaie sunetul ca în diftongul românesc "iu", ci se pronunță cele două sunete simultan, ca unul. Este suficient să auziți o dată reclama de la lactatele "Müller" și veți simți diferența.

- Exemple: FÜR ("fuer") = pentru; SCHÜLER ("şue-lăr") = elev, şcolar;

BÜCHER ("bue-hiăr") = cărţi; FÜNF ("fuenf") = 5;

GRÜN ("gruen") = verde; MÜTZE ("****-ţe") = căciulă, fes

ÄU = "OI", întrucât Ä se citeşte "e", iar grupul EU se citeşte "oi" - (Ä+U = E+U = "OI")

- Exemple: HÄUSER ("hoi-zăr") = case; MÄUSE ("moi-ze") = şoareci

| xBya a răspuns:

Germana - romana :
ß - ss
ei - ai
ie - i
ä - e
sch - ş
st - şt
sp - şp
w - v
v - f

| alina是最热 a răspuns:

Pe lângă regulile privind literele cu Umlaut, mai există anumite grupuri de litere, cu citire specială. Anume:

EI -> ai (schreiben)

SCH -> ş (Deutschland)

IG -> Pfenig

z -> ţ (Zukunft, zurück)

V -> f (Vogel)

W -> v (Wetter)

GE -> ghe (Georg)

GI -> ghi (Legitimation)

CH -> h (kochen)

J -> i ( Johan )

EU -> oi (Europa)

H – se citeşte doar dacă este prima literă a unui cuvânt, în interiorul acestui nu se citeşte. ( Hilfe vs. fahren)

O atentie specială trebuie să se acorde literei "s". Aceasta, în funcţie de litera următoare se citeşte "z" (înainte de voală în special -> Sessel) sau "ş" (înainte de consoane, cum ar fi "t", "n", etc -> stark, Strudel, Stadt, Stunde, sprechen, etc).