| 0iony0 a întrebat:

Vreau si eu semnificatia versurilor "Sunt ani si ani...dar astazi unde-s copii guresi? Unde-i oare/Copila ce privea uimita la curcubeiele de soare."aceste 2 versuri provin din poezia "Murmurul fantanei" de Dimitrie Anghel

2 răspunsuri:
| ItsMaxi a răspuns:

Nu e asa greu de aflat? : dupa trecerea anilor unde au disparut acei copii? unde a plecat fetita ce isi dorea liniste si pace imprejurul ei. sper ca te'am ajutatwinking

| ALIEN17 a răspuns:

Buna! Versurile indica trecerea timpului; iti dai seama din primele cuvinte : "Sunt ani si ani...dar astazi unde-s copii gures?" Corect se scrie gures, nu guresti, si inseamna care ciripesc mult si vesel. Funda?