| sonix a întrebat:

vreau si eu semnificatia titlului, murmurul fantanei,, de dimitrie anghel, pentru teza mersi!

3 răspunsuri:
| IoNy121 a răspuns:

Sau este format di o imagine auditiva "murmurl" si un substantin "fantanei"

| MiCuTsAaaa a răspuns:

Titlul este format din doua substantive comune " murmurul fantanei". Aceasta metafora semnifica zgomotul, surusul fantanei. As scrie mai mult dar nu stiu continutul.

| ewygirl a răspuns (pentru MiCuTsAaaa):

Cine ma poate ajuta si pe mine? Sunt in aceeasi situatie big grin big grin.
Poezia este asta:

,, Murmurul fântânei plânge povestea vremilor trecute...
De ştii s-asculti, auzi iar glasul atâtor guri ce-s astăzi mute :
S-a potolit atâta viată, ş-a ars atâta foc de soare,
De ani şi ani, de când tot curge împrăştiind mărgăritare.
De ani şi ani...dar de atuncea grădina ş-a schimbat stăpânii
Cu glasuri gângave altă dată, - pe când eram copii,- bătrânii
Lung sfătuiau în şoapta apei sub cerneala de umbre sure,
Ş-acum numai apa plânge, iar noi ne-am razleţit pe-aiure.
Sunt ani şi ani... dar astăzi unde-s copiii gureşi?
Unde-i oare,
Copila ce privea uimită la curcubeiele de soare
Ce se fărmau în praful apei, şi s-aprindeau din nou măiastre,
Ca iaraşi să se năruiasca etern ca visurile noastre?[...]"