| biutzaB a întrebat:

vreau si eu un site sa calculez media ponderata..stiti vreun site din asta?

Răspuns Câştigător
| RAlexMihai a răspuns:

Media aritmetică ponderată a n numere reale a1, a2, a3, ...an cu ponderea p1, p2, p3,... pn se calculează ca fiind câtul dintre suma produselor dintre numere şi ponderele lor, şi suma ponderelor:

Map = (a1 X p1 + a2 X p2 + a3 X p3 +... an X pn) / (p1+p2+p3+... pn), unde a1, a2,..., an

Iti poti crea propiul program care sa faca asta, doar ca ai nevoie de C++, dar trebuie sa te descurci cu aceasta aplicatie pentru fiecare virgula conteaza, dar gasesti tot ce ai nevoie pentru el pe net tongue

2 răspunsuri:
| biutzaB explică:

Ba exista. am gasit in sfarsit http://studentie.byethost7.com/calculator-medie.php