| ff4ff5 a întrebat:

Bună, trebuie sa fac la geografie o "siglă" adică un desen cu harta României care să conțină lucruri care sunt importante culturii noastre, care amintesc de ea. Aveți vreo idee? Eu chiar am rămas in pana.

Răspuns Câştigător
| BN21KK a răspuns:

Uite aici cateva:
România este pe locul nouă în lume în ceea ce privește producția de vin.
Motorul modern cu reacție a fost inventat de inventatorul bucureștean Henri Coandă în 1910
Timișoara a devenit în 1889 primul oraș din Europa care a avut iluminat public electric
Canalul Dunăre-Marea Neagră din Dobrogea este pe locul trei în ceea ce privește lungimea unei căi de navigație create de mâna omului, după Canalul Suez și Canalul Panama.
Biserica Neagră din Brașov are cea mai mare orgă din Europa, cu 4000 de tuburi. Deține de asemenea, și cel mai mare clopot din România, cântărind 6, 3 tone.
România este cea mai bogată țară din Europa în ceea ce privește resursele de aur.
Rețeaua de transport în comun din București este a patra cea mai mare din Europa.
Castelul Peleș a fost primul castel din Europa care a fost în întregime luminat cu curent electric. Energia electrică era produsă de instalația proprie a castelului. Sistemul de încălzire al castelului a fost construit în 1888 și este funcțional și astăzi.

FUNDA? happy

1 răspuns:
| TheMisunderstood a răspuns:

Poti face ceva ce sa semene cu noul presedinte, moneda noastra, steagul, 1 decembrie, versuri din imnul national sau oameni in costumul popular care se tin de mana big grin