| anonim_4396 a întrebat:

Buna,trec clasa a 12 si tocmai m-am transferat la filologie.
Acum intrebarea mea este urmatoarea:
-Ce materii se fac in clasa a 12 la filo? Nu e bilingv sau intensiv.
Spuneti-mi toate materiile gen cu liniuta, de ex:
-romana
-istorie
-geografie
-franceza
-engleza
-informatica
-tic
-filosofie
-latina
-religie
-desen
-sport
Ce materii mai sunt in plus fata de cele de mai sus?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

- 4 ore de română.
- 3 ore de engleză.
- 3 ore de franceză sau germană.
-1 oră de latină
-1 oră de literatură universală
-1 oră de ştiinţe
-2 ore de istorie
-1 oră de geografie
-2 ore de filosofie
- 1 oră de religie
-1 oră de T.I.C
-1 oră de educaţie artistică
-1 oră de sport
-1 oră de dirigenţie
- 5-7 materii opţionale
Vei avea în jur de 28-30 de ore pe săptămână, în funcţie de câte opţionale vei avea.
Baftă!

| DenysaLove a răspuns (pentru Sadop):

Buna si multumesc de raspuns.
la stiinte voi face chimie, biologie si fizica? sau ce materii fac la stiinte?
cum voi avea 5-7 materii optionale? eu la stiinte ale naturii am avut doar 2-3 materii optionale.

| Sadop a răspuns (pentru DenysaLove):

Da. La filologie incepand cu clasa a 11-a nu mai faci biologie, chimie, fizica si matematica. Faci o materi, stiinte, care le include pe toate. Acum depinde de la liceu la liceu, insa in clasa a 12-a se fac mai multe optionale. Vei vedea in primele zile de scoala.

4 răspunsuri:
| ioanaAn a răspuns:

Faci 5 ore de limba romana, 2 de matematica, 1 de biologie, 1 de chimie, 2 de franceza, 3 de engleza, 2 de geografie, 2 de istorie, 1 de latina, 12 de fizica, 2 de TIC(un fel de informatica), 1 de ed.fizica, si tot asa.

| Dienutzaa a răspuns:

Romana
Engleza
Franceza
Germana
Latina
Literatura Universala
Stiinte
Istorie
Geografie
Filosofie
Religie
TIC
Educatie artistica
Sport
Dirigentie
Curriculum la decizia scolii