| Saya a întrebat:

Buna tuturor.

Adresez intrebarea celor care s-au mutat de la un profil la altul sau de la un liceu la altul, si nu numai. Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a-mi fi acceptat mutarea? ( vreau sa stiu exact pasii pe care trebuie sa ii fac, diferentele etc)

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| SkyCracker a răspuns:

Hey! Eu sunt clasa a 11-a. M-am mutat anull asta la un alt liceu, dar la acelasi profil. Normal, un transfer se rezolva repede, o zi, maxim doua. In cazul meu, nesimtitii de la fosta scoala nu vroiau sa ma lase sa plec, pentru ca ramanea clasa fara elevi, si daca mai plecau multi se desfiinta clasa. Si din cauza asta, a trebuit sa ma plimb prin Ploiesti zile intregi ca sa fac rost de actele necesare. In cazul meu, la inceput mi s-au dat de la scoala noua doua fise identice: una trebuia completata de directoarea fostei scoli, pentru a-mi da drumul de acolo, iar cealalta fisa, de directorul actualei scoli, pentru a ma primi. Dupa mult multe plimbari, am reusit sa fac rost de ele. Apoi a trebuit sa fac rost de fisele personale de la fost scoala pentru a le duce la actuala scoala: fisa medicala, fisa matricola, datorii la scoala(gen fondul scolii sau carti la biblioteca nereturnate), copie dupa buletinul meu, copie dupa buletinul mamei, copie dupa certificatul de nastere. In principiu cam astea sunt. Daca am omis vreuna...sorry! Trebuia sa le aduc si diploma de absolvire a clasei a 10-a. Dar nu a fost asa de importanta. Iar dupa ce aduci tot, ar trebui sa se faca o comisie administrativa, unde se vor studia fisele primite...atunci te vor repartiza la o anumita clasa. Eu am avut ghinionul sa pic in cea mai buna clasa din liceu. Acum trag de carti ca de fiare. Sper ca nu ti-am furat mult din timp. Si ti-am zis, daca am omis ceva, imi pare rau, dar cam astea ar fi principalele lucruri de care ar trebui sa te ocupi. Sper ca ti-am fost de folos. Bye!

1 răspuns:
| SkyCracker a răspuns:

Ah! Am uitat. In privinta diferentelor, asta depinde de profesorii cu care pici in sala cand le dai. Stiu pe cineva care a facut toata fisa numai cu profesorul. Aici depinde de cat noroc ai.