| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, am citit o stire care ma ingrijoreaza.
In Europa si Statele Unite ale Americii, clasa mijlocie -"middle class "- s-a subtiat si continua sa se subtieze.
Va rog sa imi explicati de ce.

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Da. Netul. Ziarele / publicatiile economice internationale. Articolele de cercetare din jurnalele economice internationale. La majoritatea iti cer paid membership, dar tu scrie termenul pe google si iti vor aparea destule articole gratuite cu care sa incepi. Recomand ca inainte de toate sa intelegi definitia termenului si sa te familiarizezi cu ea. Cauta pe net.

Outsourcing-ul e o metoda de a externaliza joburile catre o alta firma, care are personal ce se potriveste jobului pe care il externalizezi. Metoda asta e facuta pentru a gasi oameni mai competenti pe un post, dar poate fi si o metoda de a taia din costurile firmei cu salariile. Mai ales cand outsourcingul e destinat in alta tara. O firma care face telefoane, de exemplu, poate alege sa-si angajeze co-nationalii sa lucreze la fabricarea unei parti a telefonului si atunci oamenii din tara aia primesc salarii decente, in functie de reglementarea tarii in ceea ce priveste salariul saaau firma poate sa externalizeze fabricarea telefonului intr-o tara cu salarii, taxe si impozite mai mici, ceea ce ii reduce firmei din costuri. Asta inseamna ca nu-si mai angajeaza co-nationalii, ci niste asiatici, cel mai adesea. De asta si economia Chinei s-a dezvoltat mult. Outsorcingul din SUA si comertul cu ea. Alt exemplu: fabricarea de masini, piese importante, tehnologie, telefonie, imbracaminte, incaltaminte, si altele. Astfel, s-a creat o discrepanta mare in societate. Multi si-au pierdut joburile sau nu mai sunt angajati in tara lor, fiindca firmele mari fac outsourcing. Ce inseamna asta? Intarirea clasei superioare (cresterea marjelor de profit - au costuri mai mici de fabricatie si preturi mai mari de vanzare) si scaderea veniturilor unei categorii a populatiei care o ducea bine pana atunci. Asta e doar un motiv pentru care s-a slabit clasa de mijloc, sunt mai multe, dar le poti afla si singur.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are de ce să te îngrijoreze.
Se apropie de comunism, va fi ca la noi.

| laSoledad a răspuns:

La economie ai fi aflat pe larg de ce.

| Thecurious explică (pentru laSoledad):

Pai, profesorul meu de economie a predat formule si teorie. Era FARA VIZIUNE.
Lui ii trebuia sa ii iasa banul. E din generatia tanara.

| laSoledad a răspuns (pentru Thecurious):

N-ai inteles ce-am zis. Am pus verbul "ai fi aflat", la conditional optativ. Ai fi aflat mai detaliat, daca ai fi dat la economie. Nu m-am referit la economia din liceu, ci la facultate.

| laSoledad a răspuns (pentru Thecurious):

Nu era fara viziune. El doar avea de predat ce avea de predat, dupa programa impusa de stat. Ii este greu unui profesor sa elaboreze si alte subiecte, ora de la liceu fiind limitata. La facultate e altfel, este timp ca profesorul sa explice mai detaliat problemele economice din diferite parti ale lumii.

| Thecurious explică (pentru laSoledad):

Suna interesant.

| laSoledad a răspuns (pentru Thecurious):

Vrei sa stii de ce-a disparut clasa de mijloc? Bine, hai ca-ti zic. Dar imi esti dator cu 2 funde insignifiante din trecut.

Clasa de mijloc se disipeaza, mai ales in SUA, din cauza unui fenomen numit outsourcing. Vrei sa stii cat am vorbit de asta la facultate? O luna. Da, ai auzit bine. Numai de fenomenul asta in sine o luna. It is a big one.

| Thecurious explică (pentru laSoledad):

Mai vreau informatii. Unde le pot gasi?
Exista explicatii despre acest fenomen, sa il numesc economic, pentru cei care nu au o pregatire speciala, pentru neinitiatii in tainele economiei?

| laSoledad a răspuns (pentru Thecurious):

Da. Netul. Ziarele / publicatiile economice internationale. Articolele de cercetare din jurnalele economice internationale. La majoritatea iti cer paid membership, dar tu scrie termenul pe google si iti vor aparea destule articole gratuite cu care sa incepi. Recomand ca inainte de toate sa intelegi definitia termenului si sa te familiarizezi cu ea. Cauta pe net.

Outsourcing-ul e o metoda de a externaliza joburile catre o alta firma, care are personal ce se potriveste jobului pe care il externalizezi. Metoda asta e facuta pentru a gasi oameni mai competenti pe un post, dar poate fi si o metoda de a taia din costurile firmei cu salariile. Mai ales cand outsourcingul e destinat in alta tara. O firma care face telefoane, de exemplu, poate alege sa-si angajeze co-nationalii sa lucreze la fabricarea unei parti a telefonului si atunci oamenii din tara aia primesc salarii decente, in functie de reglementarea tarii in ceea ce priveste salariul saaau firma poate sa externalizeze fabricarea telefonului intr-o tara cu salarii, taxe si impozite mai mici, ceea ce ii reduce firmei din costuri. Asta inseamna ca nu-si mai angajeaza co-nationalii, ci niste asiatici, cel mai adesea. De asta si economia Chinei s-a dezvoltat mult. Outsorcingul din SUA si comertul cu ea. Alt exemplu: fabricarea de masini, piese importante, tehnologie, telefonie, imbracaminte, incaltaminte, si altele. Astfel, s-a creat o discrepanta mare in societate. Multi si-au pierdut joburile sau nu mai sunt angajati in tara lor, fiindca firmele mari fac outsourcing. Ce inseamna asta? Intarirea clasei superioare (cresterea marjelor de profit - au costuri mai mici de fabricatie si preturi mai mari de vanzare) si scaderea veniturilor unei categorii a populatiei care o ducea bine pana atunci. Asta e doar un motiv pentru care s-a slabit clasa de mijloc, sunt mai multe, dar le poti afla si singur.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ce te ingrijoreaza? Si ce este atat de greu de priceput ca dispare clasa mijlocie in epoca consumerismului? Nu poti rationa chiar deloc?

| Thecurious explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Ma ingrijoreaza, pentru ca multi cunoscuti de-ai mei fac parte din aceasta clasa.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru Thecurious):

Really? Si cum le-ai stabilit tu clasa? Pe baza caror criterii? Si ce stii despre clase, care este pregatirea ta ca sa duci discutia asta?

| Thecurious explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Am incadrat familiile lor in clasa medie, fiindca parintii, nu impreuna, ci separat, au salarii care se apropie sau depasesc salariul mediu pe economie.

| DanielIlie a răspuns:

26 de persoane dețin cumulat o avere cât a jumătate din populația lumii, cea cu venituri medii, la un loc. Sau cum ar spune Becali, ban la ban și păduche la păduche. Sclavia modernă este în plină ascensiune și abia la inceput. Pentru că ei pot, iar noi...