| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, as vrea o distinctie clara si detaliata intre stiintele sociale si cele umaniste.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti sa faci o distinctie clara intre ele: stiintele sociale sunt si cele umaniste cand este vorba de societatea umana.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru mine stiintele umaniste sunt umbrela mai mare, stiintele sociale sunt cele care se focuseaza pe om.

Psihologia, sociologia, asistenta sociala si pedagocia ar intre la stiinte sociale. Daca vrei sa incluzi si literatura, arta etc atunci intri sub unbrela stiintelor umaniste.

Desi din punctul meu de vedere e gresita exprimarea cu "stiinte" umaniste pentru ca arta, literatura etc nu-s stiinte, de aia in engleaza ai termenul de "humanities"