| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, cum a putut Leonardo Da Vinci sa fie un multilateral dezvoltat?
Cum e posil ca un asemenea om sa detina atat de multe cunoastinte in domenii atat de diferite?
Daca cunoasteti cate ceva despre viata lui Leonardo Da Vinci, va rog sa imi raspundeti la intrebare.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Am avut şi noi un multilateral dezvoltat. Din păcate, l-au împuşcat în decembrie '89.

| Curious2 explică (pentru sabin89):

Te referi la dictatorul Nicolae Ceausescu, nu?
De ce il consideti multirateral dezvoltat?

| sabin89 a răspuns (pentru Curious2):

Se pricepea la toate.

| Simpatic a răspuns:

Au mai fost oameni care au fost atat de capabili care au fost capabili sa inventeze fel si fel de lucruri din diferite domenii ce nu au legatura unul cu altul, unul dintre ei este Tesla care a facut foarte multe inclusiv wirelessul i se datoreaza lui. Mai sunt multi altii, multi care au murit ori nu prea cunoscuti ori foarte saraci. despre ala de a inventat locomotiva ce parerea ai era dezvoltat sau nu? pana la el caii trageau vagoanele laughing
Leonardo da vinci a fost un geniu si la fel ca toate geniile el a fost capabil de multe lucruri si a avut se pare foafrte mult talent in tot ceea ce facea. Este un om cu calitati remarcabile genul de om care se naste la mii de ani.
Avem si in ziua de azi astfel de oameni si vizionari doar ca ei se concentreaza pe chestii dezvoltarea internetului, inventia a fel si fel de diveceuri- chestii din care se castiga bani, pe vremea lui Da Vinci prea putin conta sa fii multi milioanar sau miliardar in euro de la o idee, acum conteaza si esti geniu daca revolutionezi si vinzi produsul/produsele tale, pentru ca banul e stapanul.

| RKBlue a răspuns:

Care ar fi subiectele acelea "atat de diferite"?
Arta si matematica nu sunt diametral opuse...
Ingineria e verisoara cu matematica.
Era interesat de multe subiecte si, fiind muncitor si talentat, a reusit sa faca atatea.Nu e atat de greu...
Iti trebuie curiozitate si munca.

| Curious2 explică (pentru RKBlue):

Cum sa nu fie diametral opuse?
Arta inseamna : pictura, sculptura, actorie. Arta nu constune matematica.
Stiintele exacte constin matematica : fizica, chimia, matematica, informatica.
Nu ai cum sa impaci matematica cu desenul sau fizica cu muzica.

| RKBlue a răspuns (pentru Curious2):

Matematica si stiintele se impaca chiar foarte bine cu arta.
Stiai ca pentru a face un tablou care sa redea o persoana trebuie sa cunosti intreaga anatomie? Toti muschii.Toate proportiile.
Piesele si melodiiile la pian, de exemplu, nu se invata prin repetarea apasarii unor clape.Adica da, poti invata si asa.Dar nu asa ajungi un adevarat cantaret.
Poti vedea atatea pe google, de la interviuri ale artistilor la site-uri intregi dedicate artelor si stiintei si poti afla atatea despre legatura dintre cele doua.

https://www.forbes.com/......you-think/

Nu exista chestii diametral opuse(poate in afara de culori, antonime si numere).
Fiecare materie, fiecare arta, fiecare domeniu contine ceva din fiecare alt domeniu.Conexiunile exista si doar fiindca la un nivel mediocru nu le observi nu inseamna ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar place sa cunosc raspunsul. happy
E un personaj pe care il îndrăgesc.
Totuși, un mic răspuns care se poate indrepta spre raspunsul adevărat exista.
El s-a născut fix în perioada Renașterii din jumătatea secolului 14.
In orașul lui, în perioada aia, domnitorii din familia de Medici împreună cu intelectualii epocii au pus foarte mult pret pe cultură, artă, știință, arhitectură șamd.
Deci, el s-a născut intr-o perioadă foarte favorabilă pentru el, care foarte probabil l-a îndrumat si încurajat sa studieze si sa facă ceea ce a făcut.
Si, curioazitatea, caci doar curiozitatea te duce sa înveți și anatomie, si arhitectură, si filosofie, și pictură, sculptură șamd. Nu ajungi să studiezi atat de multe lucruri doar pentru că e o perioadă în care lucrurile acelea contează.
A fost furtuna perfectă, pentru el.

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

Esti absolvent de litere?
Sunt foarte curios.