| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, daca cunosti limba engelza poti lucra oriunde in lume, caci limba engleza e o limba de circulatie internationala?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Rusia ma indoiesc ca vb lunea engleza. Nici in Germania nu te ajuta prea mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiecare țară vrea sa stii limba ei, daca lucrezi in America sau in Anglia te descurci cu engleza ca ei asta vorbesc, daca lucrezi in Germania trebuie sa stii germana si alte țari la fel i ti impun sa stii limba, cum ar fi aici in Romania sa nu stii deloc româneste si sa vorbesti engleza, unii vorbesc si inteleg, dar nu toti, si ca sa faci o scoală in alta țară trebuie sa stii sa scrii si sa citesti in limba lor, asa cum stii sa scrii si sa vorbesti Româneste la fel trebuie sa inveti limba lor, alta decat engleză.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da? Pai sa vedem cum angajaza pe cineva ca medil ca spitalul din Nauru doar pentru ca stie engleza (am cautat acum o tara random pe internet sa o dau ca exemplu).

Nu, evident ca nu poti sa lucrezi oriunde in lume. Mai bine zis, ai sansa sa lucrezi oriunde. Dar asta nu este valabil pentru orice domeniu si persoana. Sa stii limba engleza este un plus daca vrei sa te angajezi si uneori chiar o conditie.

| Catrice a răspuns:

Stai sa caut sa învăț engelza si îți spun după.

| NLS a răspuns:

Poti lucra in multe domenii, si in multe tari, insa exceptii sunt destule.
Lucrez in Germania din 2013, si a trebuit sa fac cursuri de germana, nu merge cu engleza.
Nici macar la departamentul de IT, unde sunt niste baieti din Spania, nu a fost de ajuns, si au trebuit baietii sa faca cursuri intensive.

Insa asta e valabil pentru firma noastra (si in multe altele, nemtesti sau din alte parti), exista si firme (mai mici in general) care sunt multumite daca stii bine engleza.

Ca fapt divers:
Am o cunostinta care lucreaza in munca de jos (curata masini industriale) in nordul Europei, si i-au impus sa invete limba tarii dupa 3 ani.

O vecina e asistenta medicala in Austria, pana nu a prezentat o diploma pentru nivelul C1 nu au bagat-o in seama.

| RKBlue a răspuns:

Nu,nu poti lucra oriunde in lume.
Poate fi un avantaj daca deja stii sa faci ceva.
O limba mai putin vorbita sau care nu e invatata peste tot iti poate oferi unele oportunitati mai bune,ca franceza, spaniola, etc (da, sunt foarte vorbite si ele, dar nu ca limbi internationale si nu sunt invatate prea mult in tarile din afara spatiului francofon si spaniofon(sau cum s-o zice)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| troleibuz a răspuns:

Nu

| shu7e a răspuns:

Iti deschide o noua lume dar nu-ti garanteaza nimic. Mai sunt multi alti facori care pot influenta asta.

| dasurica a răspuns:

Nu neaparat