| Curious2 a întrebat:

Buna, cum a devenit limba engelza o limba de circulatie internationala?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bună! Trebuie să cam ucizi ca să se întâmple asta laughing. Despre ce vorbesc aici? Ce au făcut coloniștii cu amerindienii rolling on the floor?!

| mastadont a răspuns:

A ajuns astfel datorită coloniilor pe care imperiul britanic le-a avut pe cam toate continentele. Astfel au reușit să-și impună dominația asupra celorlalte limbi. Când imperiile coloniale s-au prăbușit, o parte din coloniile angliei au rămas tot cu limba engleză ca limba principală, ex india, America, Australia, africa de sud, și așa s-a ajuns ca engleza să fie cea mai răspândită limbă de pe glob.

| Andrei200202 a răspuns:

E ușoară, accesibilă
Au avut multe colonii

| pombar a răspuns:

Pentru ca au dominat trecutul si s-au impus, si asa a ramas din cauza comoditatii, deja eram obisnuiti mare parte din lumea mondiala cu ea.

| Romeo16101 a răspuns:

Datorita Marelui Imperiu Britanic, până înainte de primul război mondial Marea Britanie, deținea colonii imense : Canada, Australia, India, tari de prin Africa, sa nu uitam iară de Statele Unite ale Americii, care s-au format tot din coloniști britanici. Când deții peste 20% din suprafața de uscat și ai o populație în imperiu de peste 400 de milioane de locuitori care la vremea aia însemna enorm de mult, de aceea a devenit o limbă de circulatie internațională.