| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, daca un barbat se casatoreste cu o printesa, ducesa sau regina poate deveni print sau rege?

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Doar daca i se acorda titulatura, de obicei nu prea. Daca se casatoreste cu o regina primeste titulatura de print consort.

| doctorandus a răspuns:

Depinde de legile din tara respectiva. Claus van Amsberg a fost numit doar print si nu rege pentru ca regele Olandei nu poate fi decat unul (adica "rege" era de fapt regina).

Maxima este regina Olandei, desi nu este de neam nobil.

| minrest a răspuns:

Daca se casatoreste cu o regina, devine print consort. Nu poate deveni rege, caci nu poate mosteni tronul. Recent, sotul reginei Danemarcei, un aristocrat francez, a hotarat sa fie ingropat separat de sotie. Omul a sperat multa vreme ca ar putea ajunge rege al Danemarcei, si cand si-a dat seama ca nu are cum, a luat hotararea asta. Cand fetita mea era mica, am intrebat-o daca sotul unei regine este rege. Mi-a raspuns ca este rege, numai daca a fost print.