Întrebare recomandată | DeYu1326 a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce simbolizeaza calul-troian?

13 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Metaforic vorbind,simbolul istoric,sau mai mult legendar al Calului Troian, ar semnifica pentru/în epoca noastră, șiretlicul, sau o strategie, sau o tactică de-a pătrunde într-un spațiu nepermitiv, perfect camuflat. Evident, raportat/ă la tehnica existentă astăzi(a momentului actual).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica a oferi ceva insa cu intentii rele

Răspuns utilizator avertizat
| angel69lover a răspuns:

Aici gasesti raspunsul expicat foarte bine;) http://ro.wikipedia.org/wiki/Calul_troian
sper ca te-am ajutat... fundita?

| BlackRoseMary a răspuns:

Pai, avand in vedere povestea mitologica, calul troian poate simboliza un secret, o cursa, o capcana

| EzeQuielz a răspuns:

Calul troian inseamna = virus/trojan/hack

| alexhardy a răspuns:

Inselatorie
Capcana
Moarte
Cadou
Frumusete

In mare Calul-Troian este acel lucru care la inceput te face fericita, sa te simti bine, dar dupa o perioada iti poate aduce chiar moartea.
Exemplu:
Un tip care-l doresti mult iti trimite o poza cu el HOT. In acea poza este ascuns un program care-i permite sa iti controloze calculatorul si sa faca ce vrea.
Prima data te bucuri de poza, dar dupa... vei plange.

| MaliRaisa a răspuns:

In 24 aprilie 1184 î.Hr., grecii intră în Troia folosind un un gigantic cal de lemn, in urma unui plan
creat de Ulise in timplul Războiului Troian. Construit de Epeius la indrumarea zeitei Atena, calul troian a fost
realizat in trei zile din lemn de corn luat dintr-o padure sacra a lui Apollo. Calul nu a fost efectiv un „dar"
pentru Troia ci o ofranda deoarece pe el grecii au scris „Grecii dedica aceasta ofranda zeitei Atena pentru
intoarcerea lor acasa" dupa zece ani de asediu neintrerupt dar fara nici o victorie. Ideea lui Ulise era ca
troienii vor musca momeala, vor lua calul de lemn ca un dar si il vor baga in cetate. Insa troienii nu isi
imaginau ca in interiorul calului de lemn vor fi soldati peste 30 de soldati greci. Cu cateva ore in urma armata
greaca arsese taberele si se imbarcase pe corabii parasind tarmul si indreptandu-se catre insula Tenedos.

| 10danny0499 a răspuns:

Se zica ca grecii au construit un cal de lemn urias in care s-au sacuns soldatii, si l-au lasat in fata cetatii Troia, apoi s-au prefacut ca pleaca, ca se retrag.Troienii au crezut ca au castigat razboiul(ei si grecii erau in razboi), au adus calul in cetatea Troia, si au petrecut. Dupa ce troienii au adormit, soldatii au iesit din cal si i-au atacat pe troienii.IN concluzie, troienii credeau calul un cadou de pace, dar era modul grecilor de a ataca.

| DeYu1326 explică:

Ti s-a intamplat, ca vad ca vorbesti cam din experienta?

| mastermage1 a răspuns:

Pe scurt, o capcana

| DEnis_Denis_1995 a răspuns:

Din cate Stiu o ofranda adusa Zeilor!

| myhay01 a răspuns:

Calul troian este un rau da-mi fundalaughing