| IoanaBogdana a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine pls urgent. pentru. scoala trebuie sa aflu semnificatia unor clisee internationale:alma mater, alter ego, calul troian, de la Ana la Caiafa, fata morgana, judecata lui Solomon. imi puteti spune de pe ce site le pot lua sau explicati-mi voi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Despre calul troian şi judecata lui Solomon vei găsi scurte povestiri pe website-ul lecturirecenzate.ro. Calul troian în Iliada, iar Judecata lui Solomon este chiar titlul povestirii. De la Ana la Caiafa provine din Biblie, din povestea vieţii lui Isus Christos. Atunci când acesta a fost judecat, cele două personaje (doi bărbaţi de rang înalt, nu te lăsa înşelat de nume!) trebuiau să ia o hotărâre, dar nu puteau şi aruncau răspunderea unul pe celălalt. Expresia se foloseşte când cineva care vrea să rezolve ceva este trimis de colo-colo şi nimeni nu rezolvă.
Te invit, deci, pe lecturirecenzate.ro, unde vei mai afla şi multe alte lucruri interesante şi plăcute! Pa, pa!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Alma mater = vine din latina si inseamna mama hranitoare, dar la romani se folosestea cu sensul de patrie, iar mai ulterior a fost nume dat universitatilor
alter ego = un alt eu interior, al doilea eu, om de incredere, prieten nedespartit
de la Ana la Caiafa = a te purta de ici colo, a te trimite dintr-un loc in altul, fara rost; a purta cu vorba
fata morgana = aparitie inselatoare, iluzie optica
judecata lui Solomon = judecata dreapta, inteleapta, cinstita

| luiza a răspuns:

Alma mater- mama care da hrana spirituala.
Alter ego- un alt eu.
Calul troian-stratagema de infiltrare.
De la Ana la Caiafa- o amanare, o tergiversare premedita.
Fata morgana- un miraj optic.
Judecata lui Solomon- desemneaza o judecata înteleapta.