| Bibiuca a întrebat:

Nu este o tema. Am nevoie pentru olimpiada de traditiile si obiceiurile galilor si ale germanilor in timpul lui C.I
Caesar. Va rog mult, repet nu e tema! Funda

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o tema, nu de zi cu \i, dar o tema. Nimeni de aici nu ti-o va face de mai mult de nota 3, asa ca este o adevarata prostie sa soliciti aici rezolvarea ei. mergi frumos la biblioteca, cere volumulscris de Cezar despre razboliul cu gali, citeste-l si vei afla de acolo rezolvarea acestei teme.

| CL0UD a răspuns:

În Germania, oamenii îşi decorează tufele sau crengile aduse în casă pentru buchetul de Paşte cu ouă colorate, agăţate ca nişte globuri. Potrivit tradiţiei, acestea ar trebui să fie ouă de găină, cărora le-a fost golit conţinutul. Astfel de ouă colorează cei mici încă de la grădiniţă, pe lângă ouăle fierte vopsite de ei „la rece".

Ţara Galilor. Galezii au pãstrat un obicei pãgân care implicã un personaj numit Mari Lwys (iapa cenuşie). În forma sa cea mai purã, tradiţia presupune sosirea calului şi a însoţitorilor sãi în faţa casei, unde se cântã. Apoi are loc o bãtãlie verbalã, în care cei din casã şi cei de afarã se insultã în versuri. Iapa este de fapt un craniu cabalin ataşat de un bãţ, iar persoana care-l manevreazã se acoperã cu cearşafuri albe.
Fundita?