| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, sper ca sunteti cu totii santosi.
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: " Stiintele politice" sunt o combinatie dintre DREPT si ISTORIE?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Științele politice (sau politologia) se ocupă simultan de studiul practicii (de exemplu, administație publică, politici externe și interne) și teoriei politice (despre libertate, drepturi, egalitate, putere ș.a.). Astfel, politologia include următoarele subdiscipline: politică comparată, filozofie politică, relații internaționale, economie politică, metodologie politică, administrație publică.

| Minodora32 a răspuns:

In principiu asa este.
Dar e mult mai complex de atat.

Un search pe net te ajuta:
INTRODUCERE IN STIINTELE POLITICE
https://www.rasfoiesc.com/......STII56.php