| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la mate-info si as dori sa va intreb ce anume am de citit la romana pentru bac? Pe unde am cautat am gasit autorii nu si operele pe care le-am studiat. Cine stie as dori sa imi scrie toate operele. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Eu acestea le-am studiat pentru bacalaureat :

Proza
1. Basmul cult "Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creanga
2. Povestiea "Fantana dintre plopi" de Mihail Sadoveanu
3. Nuvela psihologica "Moara cu noroc" de Ioan Slavici
4. Nuvela istorica, romantica "Alexandru Lapusneanul" de Costache Negruzzi
5. Roman, realist, obiectiv, modern "Ion" de Liviu Rebreanu
6. Roman, realist, balzacian " Enigma Otiliei" de George Calinescu
7. Roman subiectiv, modern, psihologic " Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" Camil Petrescu
8. Roman interbelic al experientei "Maitrey" de Mircea Eliade
9. Roman realist, social, postbelic "Morometii" Marin Preda
10. Roman traditional, realist, obiectiv "Mara" Ioan Slavici
11. Drama "Iona" de Marin Sorescu
12. Comedia "O scrisoare pierduta" I.L.Caragiale
13. Criticismul junimist Titu Maiorescu

3 răspunsuri:
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

A trecut bacul, dai la anul? Daca da iti pot scrie tot ce s-a cerut pe anul asta. Dar pana anul viitor e posibil sa se faca schimbari, mereu se fac.

| PrecioussGirl a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Da la anul il dau. nu conteaza ca oricum daca e sa se faca schimbari nu au cum sa faca schimbari majore pentru ca pana la urma unele texte sunt deja studiate in clasele anterioare.
scrie tot ce s-a cerut anul acesta. merci!

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Poezie

A. Romantismul ( poezii de Mihai Eminescu)
1. Floare albastra
2. Glossa
3. Luceafarul

B. Prelungiri ale romantismului si ale clasicismului :
5. "De demult" de Octavian Goga

C. Simbolismul (poezii de G. Bacovia) :
6. Plumb
7. Lacustra

D. Modernismul :
8. "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" Lucian Blaga

E. Neomodernismul:
11. "Leoaica tanara, iubirea" de Nichita Stanescu
12. "Testament" de Tudor Arghezi

Si traditionalismul... Ceva cu gradina ghetimani, nu am dat ochii cu ea

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Eu acestea le-am studiat pentru bacalaureat :

Proza
1. Basmul cult "Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creanga
2. Povestiea "Fantana dintre plopi" de Mihail Sadoveanu
3. Nuvela psihologica "Moara cu noroc" de Ioan Slavici
4. Nuvela istorica, romantica "Alexandru Lapusneanul" de Costache Negruzzi
5. Roman, realist, obiectiv, modern "Ion" de Liviu Rebreanu
6. Roman, realist, balzacian " Enigma Otiliei" de George Calinescu
7. Roman subiectiv, modern, psihologic " Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" Camil Petrescu
8. Roman interbelic al experientei "Maitrey" de Mircea Eliade
9. Roman realist, social, postbelic "Morometii" Marin Preda
10. Roman traditional, realist, obiectiv "Mara" Ioan Slavici
11. Drama "Iona" de Marin Sorescu
12. Comedia "O scrisoare pierduta" I.L.Caragiale
13. Criticismul junimist Titu Maiorescu