| kitten15 a întrebat:

:*
Sunt la profilul mate-info la un liceu din Bucuresti.
As dori sa va rog sa imi dati niste exemple de facultati la care as putea merge.
Eu nu am nicio idee. Nu am un lucru anume care ma pasioneaza. Adica sunt de parere ca inca nu l-am descoperit.
Am nevoie de ajutor vostru. Luminati-ma putin!

P. S. Nu am facut niciun sport si nici dansuri, nu cant, nimic.

Multumesc! :*

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu știu în ce clasă ești și nu pot să stabilesc, eu ce meserie să faci tu.
Construcții, energetică ne-convențională, calculatoare șamd.

| kitten15 explică:

Ajutorul*

| Euletitia a răspuns:

Daca esti tare in materiile profilului tau ai putea urma facultatile de Matematica, Informatica, Fizica sau ASE. Daca esti bun la partea de bio-chimie si iti place sa ajuti oamenii, sa ingrijesti si sa alini suferinta bolnavilor etc., Medicina e cea mai buna optiune. Ar mai fi o facultate buna si de viitor si Dreptul, dar nu prea are legatura cu profilul mate-info, insa crede-ma ca am multe cunostinte care au absolvit acest profil si sunt mai buni studenti la Facultatea de Drept decat absolventii de Filologie.

| Skeez a răspuns:

Tie iti place mate-info? caci nu are rost sa urmezi o facultate specifica daca o faci din sila...
nu cred ca conteaza profilul liceului... daca vrei te faci si avocat ideea e sa vezi ce te atrage pe tine dar, ca o optiune, uita-te la o lista cu facultati si vezi daca te atrage ceva si studiaza acel profil

Succeswinking

| xxblaxorxx a răspuns:

La ce liceu te-ai dat ca freau si eu la mate-info dar nu stiu ce liceu e de mate-info!? Spune-mi si mie plzzz!

| Diana230 a răspuns:

Din moment ce esti la mate-informatica ai mai multe oportunitati fata de alte profiluri. Poti sa dai la ASE, Medicina, In domeniile IT daca le ai cu calculatoarele.Acum depinde si ce iti place. Succes!

| allllle a răspuns:

Parerea mea este ca, ar trebui sa te gandesti singur ce ai vrea sa faci in viata... fiecare trebuie sa faca ceea ce ii place. Parerile noastre in acest caz nu prea conteaza. Profilul liceului nu conteaza prea mult poti da cam la ce facultate vrei tu.