| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, vreau sa imi raspundeti serios la aceasta intrebare.
Toate sistemele de educatie din lume sunt impartite in "UMAN" si "REAL"?
Post Scriptum
Profilul UMAN se bazeaza pe stiinte sociale si pe litere, iar profilul REAL se bazeaza pe stiinte exacte si cifre.

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Profilul real se bazeaza foarte mult pe litere, de asemenea.

Mai exista si profilurile tehnice si vocationale.

| Curious2 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Profilele tehnice contin, in programa de studii, ore de matematica si fizica.
Care ar fi profilele vocationale?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Curious2):

Cele in care faci actorie, muzica, desen.

| RKBlue a răspuns:

In SUA si alte tari sunt licee fara un anumit tip de clasa.
Fiecare an(adica generatie sau grupa de aceeasiu varsta care intra in acelasi an la liceu) este impartit in grupe(sau poate fi una singura daca scala e mica) si primeste un consilier si un profesor care se ocupa de ei(mai putin decat dirigintele,insa).
Fiecare elev isi alege programul,intr-o masura.
Adica poti lua ore avansate,mediii sau reduse de matematica, engleza,si alte cateva cursuri.
Alegi daca faci geografie si istorie,poti face muzica si desen sau nu,in functie de preferinta.
Practic,seamana mai mult cu generala, daoat ca materiile le poti alege(unele) si poti sa alegi nivelul.
La finalul scolii dau si ei niste examene, care cuprind matematica si engleza, dar si alte materii.
Pentru intrarea la facultate se dau SATs

P.s.
Fara vreo legatura, stiati ca modelul nostru de pensii(a cel european)nu va mai rezista mai mult de cateva zeci de ani(daca si atat)deoarece nu se mai pot asigura pensiile din veniturile si impozitele produse de salariati?
Practic, peste ceva timp se va trece la modelul de pensii american.

| Marian7777 a răspuns:

Îți dai seama că nu se bazează doar pe UMAN și REAL! În lume există diverse profile la care poți da, dar în RO se merge cam în mare pe aceste 2 profile cu UMAN( limbile străine/socio-umame, istorie/geografie ) și REAL( Mate/fizică/chimie/biologie/informatică )