| anonim_4396 a întrebat:

Buna sad Un matematician pe aici? Problema de clasa VIII, catalogata in culegere de "nota 5" si care n'am nicio idee sa o fac.
Piramida triunghiulara V ABC are latura bazei AB=6cm si apotema bazei = 5cm. Aflati inaltimea piramidei. Am incercat cu teorema lui Pitagora, dar nu am destule date sad O formula pentru inaltimea piramidei? Funda *

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

APOTÉMĂ ~e f. 1) Segment de dreaptă dus din centrul unui poligon regulat pe oricare dintre laturile acestuia. 2) Perpendiculară coborâtă din vârful unei piramide regulate pe mijlocul oricăreia dintre laturile bazei. /

| gabyS98 a răspuns:

Din cate stiu nu exista formula pentru h piramidei se poate doar cu pitagora dar mai trebuia data si latura piramidei

| nonameih0000 a răspuns:

Nu sunt prea convinsa big grin

| XxDeniSxX a răspuns:

Apotema este egala cu latura radical din 3 supra 6
deci latura este egala cu 6ori5 supra 3care este egal cu 10 deci l=10
h=l radical din 3 supra 2
h=10 radical din3 supra doi
se simplifica 10 cu doi si ramane
h=5 radical din 3 supra 1
rezulta h=egal cu 5 radical din 3

| XxDeniSxX a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaa sa nu te superi daca am gresit laughing